PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Krzysztof Jurgiel: Zielony Ład należałoby zawiesić w czasie

Krzysztof Jurgiel: Zielony Ład należałoby zawiesić w czasie

Autor: Oliver Pochwat 2022-08-08 12:00:00
Krzysztof Jurgiel

Krzysztof Jurgiel w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info odniósł się do sytuacji holenderskich rolników, którzy mogą zostać wywłaszczeni.

Rolnicy w Holandii protestują od ponad miesiąca. Farmerzy blokowali m.in. autostrady i centra dystrybucyjne sieci supermarketów. Holenderski rząd ogłosił 10 czerwca plan ograniczenia zrzutów azotu nawet o 70 proc. na 131 kluczowych obszarach kraju – większość z nich w pobliżu rezerwatów przyrody i obszarów chronionych – w celu osiągnięcia celów ochrony środowiska w 2030 r. Według holenderskich mediów plan ten oznacza dla rolników spadek sprzedaży bydła o około 30 proc.

ŚwiatRolnika.info: Jak ustalili dziennikarze holenderskiego "NRC", żeby zrealizować zamierzenia gabinetu premiera Marka Ruttego, zamkniętych będzie musiało zostać 11,2 tys. gospodarstw. 17,6 tys. z pozostałych zobowiązanych zostanie do zmniejszenia liczby zwierząt hodowlanych od jednej trzeciej do prawie połowy.

Krzysztof Jurgiel: To jest niezwykle trudna sytuacja związana z europejskim Zielonym Ładem, który wprowadza pewne wskaźniki do realizacji. Jeśli zostaną wprowadzone ustawy i rozporządzenia krajowe, to będzie prowadziło to do ograniczenia produkcji rolnej w poszczególnych państwach poprzez zmniejszenie stosowania nawozów czy środków ochrony roślin. Taka Holandia, której eksport to 79 mld dolarów rocznie straci. Rząd przyjął przepisy zmniejszające żywy inwentarz o 1/3. Co gorsze, relokacja gospodarstw z regionów najbardziej zanieczyszczonych, jak twierdzi holenderski rząd. W przypadku braku zgody na relokacje ma następować wywłaszczenie rolników. Pojawiają się głosy, że chodzi nie o rolnictwo, a o pozyskanie nowych terenów pod inwestycje. Holandia jako małe państwo chce się rozwijać, a terenów inwestycyjnych jest bardzo mało. Tutaj brak jest planów szczegółowych dotyczących urządzania rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Plan, który założył rząd, do 2030 r. ma zmniejszyć poziom tlenku azotu i amoniaku o 50 proc. Są to elementy nieprzyjęcia przez rolników, którzy oczekują ustalenia, jakie stracą dochody i jak rząd przewiduje zaradzić tym problemom. Nie wszyscy rolnicy będą mogli dalej prowadzić swoją działalność. To są problemy, które spotykają się z protestami ulicznymi w ciągu ostatniego miesiąca. Nie wiem jak rząd Holandii to rozwiąże. W Polce, póki co takich problemów nie ma, chociaż należałoby Zielony Ład zawiesić. W tej sprawie składałem pismo do Komisji Europejskiej i rządu. Odpowiedź była jednak negatywna i wskazującą, że cele dotyczące ograniczenia emisji CO2 powinny być zgodnie z ustaleniami Rady Europejskiej realizowane.

Krzysztof Jurgie

ŚwiatRolnika.info: Holenderskie rolnictwo zawsze było wzorem dla krajów Europy, w tym i Polski. Czy istnieje obawa, że podobne pomysły będzie chciała wprowadzić władza w Polsce?

Krzysztof Jurgiel: Jeśli chodzi o obecną koalicję rządzącą, w której jakiś czas byłem ministrem rolnictwa, to moim zdaniem nie będzie takich pomysłów. Mamy program rolny oraz społecznej gospodarki rynkowej i zrównoważonego rozwoju, ale nie tego typu pomysły ograniczające hodowle. Krajowy Plan Strategiczny, do którego poprawki wprowadził Janusz Wojciechowski mówi o wzroście hodowli. Nasza polityka nie przewiduje takich radykalnych kroków.

ŚwiatRolnika.info: Od pewnego czasu obserwuje się, że Unia Europejska jest pogrążona w ekologicznym szaleństwie. Jak długo jeszcze rolnik będzie oskarżany o całe zło świata?

Krzysztof Jurgiel: Pomysły jak strategia „Od pola do stołu” jest rozpatrywany. Jest w nim od 40 aktów legislacyjnych. Nad tym pracujemy i zostanie to rozstrzygnięte w nowej strategii rozwoju obszarów wiejskich do roku 2040. Należy prezentować stanowisko, które będzie przeciwne ograniczaniu produkcji rolniczej. Chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy.

Czytaj także: Łukasz Pergoł: Rolnictwo w Polsce czekają ciężkie czasy