PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Krzysztof Ciecióra: ustawa scaleniowa jest warunkiem rozwoju rolnictwa

Krzysztof Ciecióra: ustawa scaleniowa jest warunkiem rozwoju rolnictwa

Autor: Oliver Pochwat 2021-12-02 11:00:00
Krzysztof Ciecióra

Podczas rozmowy z portalem ŚwiaRolnika.info Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra mówił o ustawie scaleniowej.

Wiceminister tłumaczył, że ustawa scaleniowa jest gwarantem rozwoju rolnictwa. Ma ona przyczynić się do likwidacji nadmiernego rozdrobnienia gruntów gospodarstw rolnych, poprawiając warunki ich gospodarowania. Jednym z rozwiązań, jakie zakłada rządowy projekt, jest wprowadzenie możliwości wykorzystania środków komunikacji elektronicznej przy realizacji zadań związanych z przeprowadzaniem postępowań scaleniowych.

ŚwiatRolnika.info: Do Sejmu wrócił projekt ustawy scaleniowej. O co chodzi w tej ustawie? Po co jest potrzebna?

Krzysztof Ciecióra: Ustawa jest jednym z warunków rozwoju rolnictwa w Polsce. Bez gruntów, które będą w miarę wymiarowe, trudno myśleć o rozwijaniu gospodarstw. Przez lata obserwowaliśmy w różnych województwach, gdzie różni rolnicy i producenci, aby uzyskać satysfakcjonujący obszar upraw rolnych, musieli kupować lub wynajmować w dzierżawie ziemię od różnych właścicieli. Proces scaleniowy daje szanse na to, żeby system własnościowy, ale również powierzchnia tych gruntów była usystematyzowana. 

ŚwiatRolnika.info: W tym projekcie jest zapis, że niektóre księgi wieczyste zostaną zlikwidowane. Czy nie obawia się Pan delikatnej paniki czy też niezrozumienia wśród rolników? 

Krzysztof Ciecióra: Myślę, że każdy, kto chociaż trochę zna się na tym, co się dzieje w kwestii struktury gruntów rolnych w Polsce, to wie, że często pojawiają się różne wątpliwości własnościowe. Przez to, że jest nieuregulowany właściciel, często pojawia się problem, kto tak naprawdę ma prawa do danej ziemi. Ta ustawa wychodzi naprzeciw tym problemom. Typowy proces scaleniowy trwa minimum 2-3 lata. W tym czasie każdy zainteresowany właściciel danych gruntów będzie doskonale świadomy tego, na jakim etapie tego postępowania się znajduje. Warto pamiętać, że kiedy rozpoczyna się postępowanie, kiedy strona tego postępowania wnosi działkę lub grunt, to zawsze kończy się to postępowanie tą samą wielkością gruntu, jaką się wniosło. Nikt tutaj nie jest stratny, wręcz przeciwnie. Mówimy o działkach, które są pozbawione dostępu do drogi lub w dziwnych kształtach. Ustawa to reguluje i podnosi ogólną wartość takich działek. 

ŚwiatRolnika.info: Czyli, co do zasady nie zmienia się liczba właścicieli i prawo do własności? 

Krzysztof Ciecióra: Absolutnie nie. Jeśli chodzi o wielkość działki i liczbę ich właścicieli, to po scaleniu, nic się nie zmienia. Scalenie gruntów ureguluje i ujednolici strukturę danego obszaru rolnego, czyli sytuacji, w której mamy pola bez dostępu do drogi. W przypadku, gdy jest kilka pól w różnych lokalizacjach i jeden właściciel, to ustawa daje szansę, żeby zgromadzić te pola w jednym miejscu. Krzysztof Ciecióra ustawa scaleniowy

ŚwiatRolnika.info: Projekt wyszedł od Prawa i Sprawiedliwości, ale poparcie uzyskał chociażby od posłanki Hanny Gil-Piątek z koła parlamentarnego Polska 2050. Myśli Pan, że inne klubu i koła poselskie poprą te zmiany?

Krzysztof Ciecióra: Nie tylko Polska 2050 poparła ten projekt. Projekt poparło również PSL oraz Konfederacja w większości zapisów. Generalnie po wczorajszym spotkaniu miałem poczucie, że jest powszechne zrozumienie tego tematu. 

ŚwiatRolnika.info: Wybiegając w przyszłość Panie ministrze, co będzie następne?

Krzysztof Ciecióra: Tych projektów, które są procedowane z resortu rolnictwa, jest naprawdę dużo. Procedujemy ustawę o płatnościach bezpośrednich, czyli ustawa, która doprowadzi do osiągnięcia średnich dopłat w skali europejskiej do upraw rolnych. Polski rolnik od marca będzie w tej średniej unijnej. Procedujemy ustawę dotycząca wyrobów winiarskich. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że trwa legislacyjna ofensywa Ministerstwa Rolnictwa i tych projektów jest naprawdę dużo. Jest procedowana również ustawa o rolnictwie ekologicznym.

ŚwiatRolnika.info: Czy scalenie gruntów pomoże w rozwinięciu sektora winiarskiego?

Krzysztof Ciecióra: Scalenie gruntów jest priorytetem, aby móc myśleć o rozwijaniu gospodarstwa rolnego w Polsce. Bez tego trudno myśleć o inwestycji w sprzęt czy w uprawy. Trudno jest też odpowiedzieć bez tego na obecne wymagania techniczne, jakie występują w rolnictwie. To daje szansę na wejście w nową produkcję. Nowa winnica czy produkcja winogron kwalifikuję się pod to. Dodam, że ustawa o scalaniu gruntów będzie ciekawą odpowiedzią na oczekiwania konsumentów, ale i producentów. Przewiduje ona obniżenie VAT-u, czy też akcyzy o połowę na domowe wyroby alkoholowe czy wina produkowane w winnicach.

Sprawdź: Ustawa scaleniowa wraca do sejmowej Komisji Rolnictwa

fot.pixabay.com