PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Krzysztof Ciecióra: Rolnicy, którym należą się pieniądze, otrzymają je

Krzysztof Ciecióra: Rolnicy, którym należą się pieniądze, otrzymają je

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-05 14:00:00
Krzysztof Ciecióra

Krzysztof Ciecióra skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info przyjmowanie wniosków przez ARiMR o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za ten rok.

Nabór wniosków będzie trwał od 15 marca do 16 maja 2022 roku. Ponownie została wprowadzona uzupełniająca płatność podstawowa do wybranych upraw, a także gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Dokumenty można składać tylko elektronicznie. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji.

ŚwiatRolnika.info: Czy podczas wypłaty środków z PROW przebiegają zgodnie z planem?

Krzysztof Ciecióra: Wszystko przebiega zgodnie z planem. Nabór wniosków został uruchomiony 15 marca. Wnioski można złożyć w sposób elektroniczny. ARiMR przygotował nowy system, który ma więcej funkcji. Elektroniczny obieg dokumentów sprawa, że informację o przyznaniu środków znajdziemy w aplikacji. Unowocześniamy rolnictwo. Myślę, że rolnicy od wielu lat są przyzwyczajeni pewną powtarzalnością procedury składania wniosków w tym programie.

ŚwiatRolnika.info: ARiMR przy składaniu wniosków pomyślała o młodych rolnikach, ale również i o starszych.

Krzysztof Ciecióra: Moją ambicją jest to, żeby jak najwięcej kontaktu pomiędzy urzędem a rolnikiem, szczególnie w sprawach formalnych odbywało się elektronicznie. Jest to szybsze, sprawniejsze i tańsze. Będziemy chcieli, aby kolejne wnioski o dotacje, które są kierowane do rolników, mogły być prowadzone również przez system elektroniczny. Ci, którzy będą chcieli jednak robić to metodą tradycyjną, również będą mieli taka możliwość. Nie ma z tym żadnego problemu.

ŚwiatRolnika.info: Czy środki będą terminowo wpływać na konta rolników, czy jest to uzależnione od daty złożenia wniosku?

Krzysztof Ciecióra: W tym przypadku wypłata środków jest uzależniona od powiatowych biur. Nie ma zasady mówiącej o tym, że kto pierwszy złożył, ten pierwszy dostanie.
Od lat dokładamy wszelkich starań, aby pieniądze były wypłacane możliwie szybko i w pierwszych dostępnych terminach. Oczywiście im szybciej złożymy wniosek, tym łatwiej będzie przeprowadzić procedurę oceny. Wnioski w tym roku możemy składać do 15 maja, więc zostało jeszcze trochę czasu, ale zachęcam wszystkich, aby robić to szybciej niż później.

Warto, aby wszyscy wiedzieli o tym, że w tym roku będzie wyższa kwota wsparcia do PROWu. Ministerstwo rolnictwa przekazuje dodatkowe 400 mln złotych w ramach płatności uzupełniającej. Osoby, które złożą wniosek, będą miały wyższą dopłatę do każdego hektara niż w zeszłym roku.

ŚwiatRolnika.info: W opublikowanym komunikacie ARiMR wskazała, że wnioski o dopłaty można składać od 15 marca do 16 maja 2022 r. Ten, kto złoży wniosek po tym terminie, ale nie później niż do 10 czerwca 2022 r., będzie miał pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Nie jest to całkowite "zamknięcie" na możliwość uzyskania środków.

Krzysztof Ciecióra: Pomimo tego, że czas na złożenie wniosku jest bardzo długi, bo ponad dwa miesiące, to osoby, które z różnych przyczyn nie będą miały możliwości złożenia wniosku w terminie, będą mogły to zrobić. Oczywiście z pewnymi sankcjami i ograniczeniami.

ŚwiatRolnika.info: Za gapowe się płaci?

Krzysztof Ciecióra: Za gapowe się płaci, ale rolnicy, którym pieniądze należą się, otrzymają je. Będzie to na pewno w terminie i tak jak wspomniałem wcześniej na wyższym poziomie niż w latach.

Czytaj także: Krajowa Grupa Spożywcza blisko. KOWR podpisał umowę z MAP