Krzysztof Ciecióra skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info przyjmowanie wniosków przez ARiMR o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za ten rok.
Nabór wniosków będzie trwał od 15 marca do 16 maja 2022 roku. Ponownie została wprowadzona uzupełniająca płatność podstawowa do wybranych upraw, a także gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Dokumenty można składać tylko elektronicznie. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji.
Krzysztof Ciecióra: Wszystko przebiega zgodnie z planem. Nabór wniosków został uruchomiony 15 marca. Wnioski można złożyć w sposób elektroniczny. ARiMR przygotował nowy system, który ma więcej funkcji. Elektroniczny obieg dokumentów sprawa, że informację o przyznaniu środków znajdziemy w aplikacji. Unowocześniamy rolnictwo. Myślę, że rolnicy od wielu lat są przyzwyczajeni pewną powtarzalnością procedury składania wniosków w tym programie.
Krzysztof Ciecióra: Moją ambicją jest to, żeby jak najwięcej kontaktu pomiędzy urzędem a rolnikiem, szczególnie w sprawach formalnych odbywało się elektronicznie. Jest to szybsze, sprawniejsze i tańsze. Będziemy chcieli, aby kolejne wnioski o dotacje, które są kierowane do rolników, mogły być prowadzone również przez system elektroniczny. Ci, którzy będą chcieli jednak robić to metodą tradycyjną, również będą mieli taka możliwość. Nie ma z tym żadnego problemu.
Krzysztof Ciecióra: W tym przypadku wypłata środków jest uzależniona od powiatowych biur. Nie ma zasady mówiącej o tym, że kto pierwszy złożył, ten pierwszy dostanie.
Od lat dokładamy wszelkich starań, aby pieniądze były wypłacane możliwie szybko i w pierwszych dostępnych terminach. Oczywiście im szybciej złożymy wniosek, tym łatwiej będzie przeprowadzić procedurę oceny. Wnioski w tym roku możemy składać do 15 maja, więc zostało jeszcze trochę czasu, ale zachęcam wszystkich, aby robić to szybciej niż później.
Warto, aby wszyscy wiedzieli o tym, że w tym roku będzie wyższa kwota wsparcia do PROWu. Ministerstwo rolnictwa przekazuje dodatkowe 400 mln złotych w ramach płatności uzupełniającej. Osoby, które złożą wniosek, będą miały wyższą dopłatę do każdego hektara niż w zeszłym roku.
Krzysztof Ciecióra: Pomimo tego, że czas na złożenie wniosku jest bardzo długi, bo ponad dwa miesiące, to osoby, które z różnych przyczyn nie będą miały możliwości złożenia wniosku w terminie, będą mogły to zrobić. Oczywiście z pewnymi sankcjami i ograniczeniami.
Krzysztof Ciecióra: Za gapowe się płaci, ale rolnicy, którym pieniądze należą się, otrzymają je. Będzie to na pewno w terminie i tak jak wspomniałem wcześniej na wyższym poziomie niż w latach.
Czytaj także: Krajowa Grupa Spożywcza blisko. KOWR podpisał umowę z MAP