PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Krzysztof Ciecióra: Ograniczanie produkcji to brak odpowiedzialności

Krzysztof Ciecióra: Ograniczanie produkcji to brak odpowiedzialności

Autor: Oliver Pochwat 2022-05-19 12:00:00
Krzysztof Ciecióra

Krzysztof Ciecióra jest przekonany, że w związku ze wstrzymaniem przez Indie eksportu pszenicy należy zwiększać produkcję w europejskim rolnictwie.

Decyzja władz Indii została podjęta w związku z nagłym wzrostem światowych cen pszenicy. Sytuacja zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Indii. Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. Ponadto w czasie pandemii Covid-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.

ŚwiatRolnika.info: Indie wstrzymały eksport swojej pszenicy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla świata i Polski?

Krzysztof Ciecióra: Konsekwencje będą takie, jakich spodziewamy się od dawna. Ograniczenie podaży zboża na świecie przełoży się na zerwanie łańcuchów dostaw, wyższą cenę żywności, a w niektórych rejonach świata głód. Wiemy, że to nastąpi już od dawna. Niestety Indie trochę wzmacniają ten trend.

Krzysztof Ciecióra
Decyzja Indii oznacza dla Polski większą presję sprzedaży naszych zbóż oraz to, co już robimy, czyli tworzenie korytarzy komunikacyjnych dla zboża z Ukrainy. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską. W proces ten włączy się również strona amerykańska. Chcemy transportować 5 mln ton ukraińskiego zboża do polskich portów i w ten sposób łatać dziurę niedostępności zboża na świecie.

ŚwiatRolnika.info: Indie są trzecim na świece eksporterem pszenicy. Ukraińskie porty są pod okupacją. Kiedy Ukraińcy będą mogli korzystać z naszych portów?

Krzysztof Ciecióra: W pewnym ograniczonym stopniu to już się dzieje. W systemie, o którym rozmawiamy, czyli suchych portów, które miałby powstać na wschodniej granicy, to jest to czynnik, który trochę potrwa. W pewnym stopniu my już dzisiaj transportujemy i pomagamy Ukraińcom w eksporcie zboża do swoich odbiorców. Przepustowość jest jednak niewystarczająca. Będziemy robić wszystko, żeby ją zwiększyć.

ŚwiatRolnika.info: Czy wobec tej trudnej sytuacji na świecie powinniśmy skupić się na zwiększaniu produkcji rolnej?

Krzysztof Ciecióra: Jestem przekonany, że Europę czeka zwiększona presja i w tym również na Polskę, aby produkować więcej zboża i się nim dzielić z innymi rynkami. Dla nas najważniejszym i najistotniejszym zadaniem jest utrzymanie poziomu produkcji oraz jej zwiększanie. Na tę chwilę Polska eksportuje produkty rolnospożywcze o wartości 40 mld złotych. Otwierają się nowe rynki, co daje nam nowe możliwości. Nie ma innej możliwości niż utrzymanie tego trendu. Każdy, kto zachęca do ograniczenia produkcji żywności w Europie, nawołuje do bardzo niebezpiecznych procesów, z którymi mam nadzieję, że nie będziemy musieli się mierzyć. Ograniczanie produkcji żywności w Europie to ogromny brak odpowiedzialności.

Czytaj także: Zadziwiająca decyzja indyjskiego rządu. Eksport pszenicy zakazany


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk zapewnia: Nasz kraj ma duże nadwyżki produkcyjne


BULT SMOGOWICZE