PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Krzysztof Ciecióra: Krajowa Grupa Spożywcza powstała, by pomóc rolnikom

Krzysztof Ciecióra: Krajowa Grupa Spożywcza powstała, by pomóc rolnikom

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-25 12:00:00
Krzysztof Ciecióra

Powstanie Krajowej Grupy Spożywczej ogłosił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak ocenił minister, grupa będzie ważnym graczem na rynku.

Zadaniem Krajowej Grupy Spożywczej będzie skupowanie płodów rolnych oraz ich przetworzenie. Powstała spółka będzie również narzędziem w walce ze zmowami cenowymi, które występują na skupach.

ŚwiatRolnika.info: Czy Krajowa Grupa Spożywcza może realnie pomóc rolnikom?

Krzysztof Ciecióra: Krajowa Grupa Spożywcza powstała po to, żeby realnie pomóc rolnikom i mieć wpływ na ceny skupu poszczególnych produktów, aby móc być poważnym graczem, który będzie podnosił ceny skupu płodów rolnych.

ŚwiatRolnika.info: Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów?

Krzysztof Ciecióra: Pierwsze działania rozpoczną się już za kilka miesięcy przy okazji zbiorów owoców miękkich i na to się szykujemy. Krajowa Grupa Spożywcza będzie mogła być graczem na rynku po żniwach i wejściu na rynek kolejnej partii zbóż.

Krzysztof Ciecióra

ŚwiatRolnika.info: Rolnicy mówią o tym, że w skupach często panuje zmowa cenowa. Czy powstała spółka będzie interweniowała w takich przypadkach?

Krzysztof Ciecióra: Mam nadzieję, że do tego dojdziemy do tego, że będziemy eliminować takie zjawiska. Kolejnym krokiem musi być stworzenie sieci dystrybucyjnej. Zmowa cenowa to zaniżona kota za płody rolne, która ustanawiają wielkie sieci i dyskonty, które są największy graczem na rynku. Dopóki my jako Polska nie rozwiążemy problemu związanego z dystrybucją płodów rolnych, to na pewno sytuacja się nie poprawi. Holding jest pierwszym krokiem do tych działań.

ŚwiatRolnika.info: Komu będzie podlegała Krajowa Grupa Spożywcza?

Krzysztof Ciecióra: To jest grupa, która będzie podlegała pod Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jest to spółka, która jest w portfolio ministra aktywów państwowych. Powstała z przekształceń innych spółek, więc nadzór właścicielski będzie we wspomnianym ministerstwie. Natomiast w Krajowej Grupie Spożywczej będą pracować specjaliści, którzy znają się na rynku rolnym.

Czytaj także: Krajowa Grupa Spożywcza na horyzoncie. Rząd zajmie się projektem


Autor: Oliver Pochwat

Lech Kołakowski: Bioasekuracja to klucz do walki z ASF


Autor: Oliver Pochwat

Monika Piątkowska: Deficyt zbóż najbardziej odczują kraje Afryki Północnej


Autor: Oliver Pochwat

Krzysztof Tuduj: Kiedy wilki doprowadzą do pierwszej tragedii?


BULT SMOGOWICZE