PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Krajowy Plan Strategiczny trafi niebawem do Komisji Europejskiej

Krajowy Plan Strategiczny trafi niebawem do Komisji Europejskiej

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-09 09:30:44
Krajowy Plan Strategiczny

W Brukseli szykuje się kolejne starcie rozsądku z ambicją. Polem bitwy będzie Krajowy Plan Strategiczny, który ma trafić do Komisji Europejskiej do końca roku.

Komisja po trzech miesiącach wyśle swoje obserwacje, aby pod koniec roku zatwierdzić ostateczną wersję tego dokumentu. Komisja Europejska oczekuje, że ambitne plany strategiczne będą zgodne z ambitnymi celami środowiskowymi i klimatycznymi postawionymi już dużo wcześniej w ramach strategii „Bioróżnorodność” oraz „Od pola do stołu”.

Krajowy Plan Strategiczny – ekoschematy nowym kluczem dopłat z UE

Warto przypomnieć, że te cele to znacząca redukcja zużycia nawozów, środków ochrony roślin i antybiotyków, wzrost powierzchni przeznaczanej na rolnictwo ekologiczne, wyłączanie gruntów rolnych z produkcji na rzecz zwiększania bioróżnorodności, poprawa dobrostanu zwierząt, przeznaczanie środków finansowych na działania związane z ochroną środowiska i klimatu.

Kraje członkowskie, z tego co wiemy na tę chwilę, planują raczej rozsądne podejście do wdrażania nowej polityki rolnej, mając na uwadze skromne środki finansowe oraz biznesowe cele rolnictwa, czyli dochody rolnika z tej działalności. O takie podejście apelują rozliczne organizacje rolnicze. Nie zgadzają się one na realizację ambicji unijnych kosztem rolnika, a mając na uwadze mniejszy budżet wspólnej polityki rolnej, na to się zanosi.

Kluczem do nowych dopłat unijnych będą ekoschematy. Wartość tych dopłat bez ekoschematu będzie na poziomie około 75% tego, co dzisiaj otrzymuje przeciętne gospodarstwo rolne. Nasze symulacje wskazują, że dobranie przez rolnika trzech ekoschematów zapewni mu podobny do dzisiejszego poziom dopłat. Polski Krajowy Plan Strategiczny zgłasza 16 różnych praktyk do wyboru.

Stawki zaproponowane w ramach tych ekoschematów nie wydają się być wielką zachętą dla rolników do stosowania praktyk poprawiających warunki klimatu i środowiska. Organizacje rolnicze martwi zapowiedź Komisji Europejskiej co do swoich oczekiwań.

Jakie trudności KPS może napotkać w Brukseli?

W czasie negocjacji z państwami członkowskimiKrajowy Plan Strategiczny 02, w tym z Polską, może okazać się, że zaproponowany polski Krajowy Plan Strategiczny w oczach Komisji Europejskiej nie jest „wystarczająco ambitny”. Komisarz Wojciechowski wydaje się, że abdykował z obrońcy interesów rolniczych w Komisji i przyjął radykalny kierunek myślenia pozostałych komisarzy.

Często słyszy się, również z jego strony, stwierdzenie, że przecież polscy rolnicy są lepiej niż inni przygotowani do wdrażania Zielonego Ładu, ponieważ nie stosują tyle nawozów czy środków ochrony roślin. Jak się okazuje, może to być bardzo błędne przekonanie.

Zastąpienie nawozów czy środków ochrony roślin i uzyskanie plonów w podobnej ilości i jakości wymagać będzie zastosowania zasad rolnictwa precyzyjnego i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które są drogie. Biorąc pod uwagę strukturę polskich gospodarstw rolnych i ich ciągłe rozdrobnienie, duża ich część nie będzie w stanie sprostać takiemu wyzwaniu.

Wielkopolska Izba Rolnicza brała aktywny udział, podczas spotkań gdy konsultowany był Krajowy Plan Strategiczny. W obu rundach tych konsultacji złożonych zostało ponad 160 szczegółowych uwag.

Czytaj też: Wspólna Polityka Rolna zatwierdzona przez Radę UE

wir.org.pl/fot.Pixabay