PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Stefan Krajewski (PSL): Ceny nawozów sztucznych są rekordowo wysokie

Stefan Krajewski (PSL): Ceny nawozów sztucznych są rekordowo wysokie

Autor: Oliver Pochwat 2021-10-08 23:33:42
Stefan Krajewski

Stefan Krajewski skomentował dla portalu Światrolnika.info wysokie ceny nawozów sztucznych na rynku. Zdaniem posła Polskiego Stronnictwa Ludowego jest to sytuacja niezrozumiała, gdyż za ceny nawozów odpowiadają spółki skarbu państwa. 

ŚwiatRolnika.info: Jakie są obecnie ceny nawozów sztucznych w porównaniu do ubiegłych lat?

Stefan Krajewski: Ceny nawozów sztucznych w porównaniu do ubiegłych lat są rekordowo wysokie. Są one gigantyczne w porównaniu do dochodów, które otrzymują rolnicy. Ceny w skupach są bliźniacze do tych sprzed dwóch dekad. Jest to sytuacja niezrozumiała, bo przecież cena nawozów zależy od spółek skarbu państwa, więc rząd może kształtować ceny. Dzisiaj zrzuca się wszystko na rosnące koszty produkcji. Założenie rządu może spowodować, że będziemy stawiać na gospodarstwa ekologiczne. Tak się niestety stanie, bo rolników nie będzie stać na kupno nawozów.

Czytaj także: Marian Sikora: Sylwia Spurek chce dorównać Timmermansowi

ŚwiatRolnika.info: Z czego wynika wysoka cena nawozów i co oznacza dla rolnictwa?

Stefan Krajewski: Dziś rolnicy za Polifoskę płacą od 2600 do 2700 złotych, rok temu jej cena wynosiła ok. 1000 zł. Oznacza to, że wszyscy, którzy używają nawozów sztucznych zaczną je ograniczać.

Mamy jasno określone dawki zastosowania nawozów naturalnych. Bez tego nie da się zebrać dobrych plonów.nawozy sztuczne

Wszyscy wiemy, jakie mamy gleby oraz jaka jest ich zasobność w środki mineralne. Rolników czeka ogromny problem.

ŚwiatRolnika.info: Czy spodziewa się Pan interwencji ze strony Ministerstwa rolnictwa?

Obecny minister rolnictwa nie reaguje na żadne problemy. Jedyna rzecz, którą upodobał sobie minister Puda, to spotkania na festynach. Tam jest na wesoło i bez problemów. Pokazało to spotkanie w Bednarach, gdzie rolnicy musieli się na niego "zaczaić", aby z nim  porozmawiać.

Nie ma otwartych spotkań z ministrem dla rolników, na których można mówić o problemach i szukać rozwiązania. Wczoraj, na posiedzeniu Komisji Rolnictwa dyskutowaliśmy i głosowaliśmy nad poprawkami dotyczącymi zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze. Ministerstwo powiedziało, że nie ma potrzeby zwiększać stawki, gdyż dają duże pieniądze na rolnictwo. Poprawki opozycji przepadły.

Nawozy nie są jedynym problemy. Obserwujemy rosnące ceny już drogiego paliwa rolniczego, ale również koszty energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie jest ogromne.

Zapowiadane podwyżki od przyszłego roku sprawią, że wiele gospodarstw przestanie spinać się finansowo. Rolnicy mają kredyty i zobowiązania, z których muszą się wywiązać.