PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Kowalczyk: Pomoc w eksporcie ukraińskiego zboża to wyzwanie

Kowalczyk: Pomoc w eksporcie ukraińskiego zboża to wyzwanie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-07 15:30:00
Kowalczyk

Wicepremier Henryk Kowalczyk stwierdził, że przez wojnę na Ukrainie zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi stwierdził, że wielkim wyzwaniem jest, jak wspomóc Ukrainę w eksporcie zboża, ale jest to konieczne. Szef resortu rolnictwa podczas odbywającego się we wtorek w Lublinie Samorządowego Kongresu Trójmorza podkreślił, że "sytuacja na rynku rolnym, sytuacja rolników, ale i konsumentów, jest bardzo trudna".

Henryk Kowalczyk o sytuacji w rolnictwie

Jak mówił Henryk Kowaczyk, przez ostatnie dwa lata przeżywaliśmy okres pandemii, przerwane łańcuchy dostaw, ograniczenie dostaw rynku.

,,Teraz z jednego problemu weszliśmy – niemalże w sposób ciągły – w problem jeszcze poważniejszy, czyli problem wojny w Ukrainie" – wskazał.

Jak zauważył, Ukraina była przed wojną znaczącym eksporterem zbóż na rynki światowe, gdzie wspólnie z Rosją odpowiadała za 30 proc. światowego eksportu zbóż.

,,Zaczynamy się martwić o bezpieczeństwo żywnościowe. Może nie tyle bezpieczeństwo żywnościowe Polski, czy UE – bo tutaj jesteśmy wystarczającym producentem żywności – ale przede wszystkim powinniśmy się martwić o bezpieczeństwo żywnościowe krajów Afryki Północnej, krajów Bliskiego Wschodu, tam gdzie to zboże z Ukrainy jest dostarczane" – powiedział.

Kowalczyk

Należy pomóc Ukrainie

W ocenie Kowalczyka, wojna w Ukrainie "przybrała najbardziej brutalną postać, kiedy to agresor rosyjski niszczy zbiory, plony, zakłady przetwórcze; nie pozwala rolnikom – brutalnie ich atakując – obsiewać pola".

,,Oprócz tego, że teraz jest bardzo utrudniony eksport, ze względu na zablokowane porty Morza Czarnego, to również pod wielkim znakiem zapytania jest wielkość plonów ukraińskich, jeśli chodzi o tegoroczny sezon zbiorów. Jestem w ciągłym kontakcie z ministrem rolnictwa Ukrainy. Z tych informacji wynika, że spadek plonów na Ukrainie może sięgać nawet 50 proc." – wskazał Kowalczyk.

Jak dodał wicepremier, "to ogromna strata dla bezpieczeństwa żywnościowego świata, co może pociągnąć skutki wzmożonej emigracji, już nie emigracji i uchodźctwa wojennego (...) ale może to być skutek uchodźctwa humanitarnego z krajów Afryki Północnej".

,,Wielkie wyzwanie przed rolnictwem jest jak wspomóc Ukrainę w eksporcie zboża" – powiedział. Jak dodał, Polska wspomaga Ukrainę w niewyeksportowanym zbożu w ilości ok. 20 mln ton, "ale prawdopodobne nie wszystko uda się wyeksportować".

Zdaniem ministra rolnictwa należy pamiętać o sytuacji klimatycznej w ujęciu globalnym, gdzie susza w Indiach, czy krajach azjatyckich spowoduje, że będzie tam prawdopodobnie znaczący spadek plonów.

,,Na żywność powinniśmy patrzeć w perspektywie najbliższego sezonu. Bo to zboże z obecnego sezonu to jest jeden problem. Natomiast kolejny, to (...) mniejsze plony. (...) Polska troszcząc się o to, by żywności nie zabrakło, wspomaga rolników w tym, by nie rezygnowali z produkcji rolnej, aby nie obniżali plonów" – powiedział Kowalczyk.

W tym kontekście wymienił m.in obniżkę VAT na nawozy.

 Czytaj też: Ukraińskie porty wciąż zablokowane. Co ze światowym rynkiem zbóż?

 PAP/fot.MRiRW

 


Piotr Lutyk: Ruch antyłowiecki jest bardzo aktywny

Autor: Oliver Pochwat 2022-07-01 13:00:00

Jan Krzysztof Ardanowski: Rolnicy oczekują stabilnych i wysokich cen zbóż

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-30 13:00:00

Szczepan Wójcik: Jesteśmy w czołówce państw z blokowanymi inwestycjami

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 11:00:00

BULT SMOGOWICZE