PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Konfederacja z najwyższym wzrostem poparcia. To efekt wsparcia rolników?

Konfederacja z najwyższym wzrostem poparcia. To efekt wsparcia rolników?

Autor: Monika Faber 2021-06-30 06:02:37
Konfederacja

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu wynika, że największym poparciem wśród wyborców wciąż cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni, na trzecim Koalicja Obywatelska, ale największym wygranym zestawienia jest Konfederacja, która zaliczyła potężną zwyżkę poparcia.

Konfederacja idzie w górę

Według sondażu IBRiS na PiS swój głos oddałoby 33,5 procenta wyborców, na ruch Szymona Hołowni – 17,9 procenta, a na Koalicję Obywatelską – 16,1 procenta. Dwie pierwsze partie zanotowały spadki względem poprzednich notowań IBRiS – kolejno o 1,4 procenta i 2,4 procenta.

Ogromny wzrost wobec wcześniejszego badania sondażowi zaliczyła Konfederacja. Dziś na ugrupowanie zagłosować chce aż 9,3 procenta respondentów. To o 4,8 procenta więcej niż przed kilkoma tygodniami. Nie można wykluczyć, że wzrost poparcia dla Konfederacji to efekt przepływu elektoratu na wsi, która właśnie Konfederacji zaczyna ufać.konfederacja protest rolnikow

Konfederacja silna na wsi – wskoczyli na podium

Według majowego sondażu IBSP największym poparciem wśród środowisk wiejskich nieprzerwanie cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na rządzące ugrupowanie swój głos oddałoby 35,66 procenta wyborców. Druga w zestawieniu Polska 2050 może liczyć na poparcie rzędu 24,76 procenta. Wysokie, bo trzecie miejsce, zajmuje Konfederacja – na nią wskazało 14,25 respondentów. Oznacza to, że partia wyprzedziłaby Lewicę, Koalicję Obywatelską, PSL Koalicję Polską, czy nawet ujętą w sondażu Agrounię.

Czytaj także: Konfederacja: sprzeciwiamy się likwidacji rybołówstwa na Zalewie Wiślanym

Dlaczego Konfederacja?

Jedna z ciekawszych obserwacji z najnowszego sondażu IBSP to trzecie miejsce Konfederacji na terenach wiejskich. Z badania na badanie struktura wyborców Konfederacji ze stanu 65:35 (miasto/wieś) zmieniła się w strukturę 55:45. Dla rządów PiS to śmiertelne zagrożenie – napisał na twitterze Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Wynik ugrupowania nie powinien dziwić. Konfederacja wspierała rolników w protestach przeciwko Piątce dla zwierząt, sprzeciwia się zakazowi hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego, aktywnie domaga się odszkodowań dla hodowców drobiu dotkniętych ptasią grypą oraz reprezentuje szereg wartości konserwatywnych – bliskich środowiskom wiejskim.

Onet/pap/fot. FB


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ciecióra: Rolnictwo zrównoważone zapewni niedrogą żywność


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kołakowski: Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników to ułatwienie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: Obowiązkiem państwa jest bezpieczeństwo żywnościowe


BULT SMOGOWICZE