PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Komisja za projektem ws. zwierząt rolnika niepodlegających egzekucji komorniczej

Komisja za projektem ws. zwierząt rolnika niepodlegających egzekucji komorniczej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-18 13:01:19
Komisja

Sejmowa komisja jednogłośnie poparła w czwartek projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, który określa należące do rolnika zwierzęta oraz przedmioty, które nie podlegają egzekucji. Projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie.

Komisja popiera nowelizację

Sejmowa komisja popiera propozycje nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, przygotowaną przez Senat. Projekt tej zmiany senatorowie przyjęli w połowie maja br.

W zasadniczej części projekt przenosi do Kpc zapisy rozporządzenia z lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.

W szczególności trzeba zgodzić się z poglądem, iż w świetle wymogów konstytucyjnych wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące zwierząt i rzeczy ruchomych potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego muszą być regulowane na poziomie ustawowym.

– zaznaczono w uzasadnieniu senackiej propozycji.

Nie ulega wątpliwości, iż rozporządzenie jest aktem normatywnym, który może służyć jedynie wykonaniu ustawy, a nie ją zastępować, uzupełniać bądź też modyfikować przyjęte w niej rozwiązania.

– zaznaczono w tym uzasadnieniu.

Czytaj więcej: Uprawy konopi i maku będą łatwiejsze?

Przepisy mają chronić polskich rolników

Tym samym w Kpc miałby się znaleźć m.in. przepisKomisja Nadzwyczajna wyszczególniający, że jeśli dłużnikiem jest rolnik prowadzący gospodarstwo, egzekucji nie podlegają stada podstawowe zwierząt gospodarskich - m.in. bydła mlecznego i mięsnego, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych, a także rodziny pszczele.

Treść proponowanych przepisów niemal wiernie odzwierciedla postanowienia rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 5 lipca 2017 r. (...). Zmiany wprowadzone w tym zakresie ograniczają się głównie do korekt o charakterze redakcyjnym.

– wskazano w uzasadnieniu.

Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w Sejmie 1 października.

Mam nadzieję, że przepisy, które od kilku lat skutecznie chronią polskich rolników, dzięki podniesieniu rangi tych przepisów, przeniesieniu ich do ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, w jeszcze dalej idący sposób pozwolą rolnikom w spokoju regulować zaległości, jeśli takie będą powstawać, i w ten sposób stabilność funkcjonowania ich gospodarstw rolnych pomimo napotkanych trudności będzie zachowana.

– mówił wtedy podczas debaty wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Projekt trafił następnie do podkomisji, a w czwartek sprawozdanie podkomisji przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Podczas posiedzenia komisji wprowadzono do projektu jedynie drobne modyfikacje. Na przykład wydłużono vacatio legis projektowanej nowelizacji z 14 do 30 dni. Jak uzasadniało biuro legislacyjne w przypadku zmian w kodeksach standardowy okres, po którym nowelizacja wchodzi w życie, to właśnie 30 dni.

Sejm będzie kontynuował prace nad projektem prawdopodobnie podczas kolejnego posiedzenia pod koniec października.

PAP/fot.Sejm