PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat

Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 17:00:00
Kaczyński

Prezes Kaczyński w Toruniu lider pytany był m.in. o brak wsparcia dla dużych producentów trzody chlewnej, którzy nie otrzymali rekompenstat.

"Rząd PiS pamięta o rolnikach, ale nie da się zrekompensować wszystkim wszystkich strat"  odpowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na pytanie o braki w rekompensatach dla rolników za straty poniesione w pandemii. Dodał, że ogromna większość gospodarstw rolnych w Polsce uzyskuje już europejski poziom dopłat.

Kaczyński: Rząd PiS pamięta o rolnikach

W sobotę w Toruniu lider PiS pytany był o brak wsparcia dla dużych producentów trzody chlewnej, którzy z nie otrzymali rekompensat za straty wywołane pandemią. Jak zapewnił Kaczyński, rząd PiS pamięta o rolnikach.

"Zaczęliśmy od ochrony ziemi, a teraz kończymy obniżką VAT-u na paliwa, nawozy i zwiększoną dopłatą do paliwa rolniczego, oraz dopłatą do zakupu węgla" – wymienił Kaczyński.

Dodał, że rekompensowane było bardzo dużo strat wywołanych pandemią.

"W dwóch tarczach poszło na to 200 mld zł i udało się uratować ogromną liczbę miejsc pracy, udało się uratować wzrost gospodarczy"  podkreślił.

Kaczyński rolnictwo

Źródła inflacji 

Kaczyński zwrócił uwagę na problem wysokiej inflacji, która budzi największe emocje. W opinii szefa PiS wynika ona z dwóch rzeczy: z działań w czasie epidemii w celu ratowania firm i miejsc pracy, które jak wyjaśnił, odpowiadają za ok. 6 proc. inflacji; z wzrostu cen surowców w związku z wojną Putina.

Szef PiS dodał, że nie da się wszystkiego zrekompensować wszystkim.

"Robimy co się da dla Polski i chcemy robić więcej"  zaznaczył Kaczyński.

Przypomniał, że z budżetu UE na polskie rolnictwo idzie 150 mld zł, czyli na każdy uprawiany hektar ziemi w Polsce idzie ok. 11 tys. zł dopłat. "To nie jest mało. Ogromna większość gospodarstw w Polsce, poza tymi największymi, uzyskuje już poziom europejski, albo nawet wyższy pod względem wartości dopłat" - powiedział prezes PiS.

Zwrócił uwagę, że na przestrzeni lat dochód rozporządzalny w przeciętnym gospodarstwie na wsi mocno wzrósł i prawie się zrównał z dochodem w mieście. "Prawdopodobnie w najbliższych latach całkowicie się zrównają, a może na wsi, ten dochód będzie większy"  dodał.

Czytaj też: Inflacja średnioroczna w 2022 roku według prezesa NBP wyniesie 7,6 proc.

fot.pl.wikipedia.org/pixabay.com