PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Jarosław Sachajko: Nie widzimy refleksji ze strony Komisji Europejskiej

Jarosław Sachajko: Nie widzimy refleksji ze strony Komisji Europejskiej

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-05 14:00:00
Jarosław Sachajko

Jarosław Sachajko zauważył w rozmowie z portalem ŚiwatRolnika.info, że wojna na Ukrainie zmieniła całość funkcjonowania i postrzegania rolnictwa w Europie.

Brak eksportu zboża, które zostało wyprodukowane na Ukrainie, może doprowadzić do niepokojów w Europie. Głód sprawi, że ludzie będą emigrować np. z Afryki. Jak zmieniło się postrzeganie rolnictwa w Europie. O to spytaliśmy Jarosława Sachajko.

ŚwiatRolnika.info: Jak trzy miesiące wojny na Ukrainie zmieniły rynki rolne?

Jarosław Sachajko: Wojna na Ukrainie zmieniła nie tylko rynki rolne, ale całość funkcjonowania sektora rolno-spożywczego. Wojna pokazała jak rynki rolne są rozchwiane, czyli jak przez lata politycy razem ze związkowcami doprowadzili do braku stabilizacji całej branży. Widzimy gigantyczną niepewność co do wyniku wojny na Ukrainie, co uwidacznia się w cenach płodów rolnych i nawozów. Powinniśmy również pamiętać o cenach ropy oraz prądu, które poszybowały w górę. Wszystkie te elementy znacząco zwiększają koszty funkcjonowania gospodarstw rolnych. Trzeba również powiedzieć o tym, że ta niepewność dotyczy także gospodarstw na Ukrainie. Tam ropy nie ma, a i wielu rolników zgłosiło się do wojska.

Jarosław Sachajko

Dwa tygodnie temu byłem z pomocą humanitarną aż za Kijowem. W trakcie mojej podróży mijałem ponad setkę stacji benzynowych i tylko na niektórych jest benzyna czy ropa. Rolnicy ukraińscy nie mają czym zalewać baków swoich maszyn rolniczych. To rozchwianie jest w tej chwili bardzo duże na całym świecie, od początku wojny na Ukrainie z powodu braku zboża ukraińskiego upadło ponad 7,5 tys. gospodarstw rolnych w Hiszpanii. Wciąż nie widzimy żadnej refleksji ze strony Komisji Europejskiej, która już w tej chwili powinna wycofać się ze wszystkich nadregulacji, które przez lata wtłaczała do systemu prawnego. Musimy optymalnie wykorzystać to, co mamy, a jednocześnie być przygotowanym na to, że ceny sprzedaży płodów rolnych na jesień pójdą w górę, niekoniecznie wystarczająco rekompensując koszty środków produkcji.

ŚwiatRolnika.info: Wiele osób chyba zmieniło również podejście do samego rolnictwa i zrozumiało, jak ważna jest produkcja rolna. To pokazuje sytuacja na Bliskim Wschodzie, Afryce gdzie zaczyna brakować jedzenia.

Jarosław Sachajko: Europejscy decydenci wciąż tego nie widzą. Nie widzi również tego polska lewica. Kilka dni temu miałem debatę w mediach z lewicą i jej przedstawicielka nie widzi problemu. Nie zgadza się z moim stanowiskiem, że Komisja Europejska powinna wycofać się z tych regulacji dotyczących np. Fit for 55. Lewica jednak ciągle powtarza, że CO2 jest szkodliwy i trzeba wszystko ograniczać, bo środowisko. Nie widzą jednak tego, co dzieje się ze środowiskiem na Ukrainie, gdy płoną składy ropy, czy są palone domy i bloki. Nie widzą problemu głodu, który wkrótce dotknie wiele biednych państw. To spojrzenie, które Pan wyartykułował, płynące z państw, które stają przed widmem głodu, nie jest zauważone przez Komisję Europejską i polską lewicę.

Czytaj także: Piotr Lisiecki: Jedyne co nam pozostaje w tej chwili to modlitwa


Duda: Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z tematów szczytu NATO

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 18:30:00

Daniel Alain-Korona: Ukraińskie zboże musi być reeksportowane

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-29 16:09:00

Anna Bryłka: Nie ma woli politycznej, by pomagać ukraińskim rolnikom

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-29 13:01:00

BULT SMOGOWICZE