O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-10-2021

Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Nie ma zagrożenia, że polska wołowina zostanie wyparta z rynku brytyjskiego

Jacek Zarzecki

Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM, skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info sytuację polskiej wołowiny na rynku Wielkiej Brytanii. Zdaniem naszego rozmówcy, polska wołowina utrzyma swoją pozycję na rynku brytyjskim.

ŚwiatRolnika.info: Polska wołowina po brexicie. Jak będzie kształtował się rynek brytyjski dla polskich produktów?

Jacek Zarzecki: Początek roku nie był najlepszy. Zaobserwowaliśmy spadek eksportu. Było to związane z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Już od marca/kwietnia eksport rósł i w przypadku mięsa chłodzonego można było zauważyć, że jest on wyższy niż w roku ubiegłym. Dla rolników jest to bardzo dobra prognoza. Jeżeli chodzi o ilości tonażowe, to Wielka Brytania spadła w rankingach. Wynika to z tego, że Polska eksportuje więcej mięsa wołowego do innych krajów, takich jak Hongkong czy Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni mocno przesunął się w rankingu państw, do których eksportujemy. Patrząc na cenę, która jest dzisiaj, to średnio jest ona wyższa o prawie 1 euro na kilogramie. Jaka jest tego przyczyna? W zakładach mięsnych Wielkiej Brytanii brakuje pracowników oraz ludzi, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie wołowiny. Dlatego właśnie Anglia ratuje się importem, a my jako Polska zyskujemy.

Czytaj także: Michał Urbaniak (Konfederacja): Wymagam od ministerstwa rolnictwa analizy sytuacji na rynku nawozów

Zobaczymy, co będzie działo się na rynku brytyjskim po 2022 r., gdy przestaną obowiązywać przepisy tymczasowe dotyczące cła i skończy się okres przejściowy. Myślę, że na razie nie możemy narzekać. Pierwsze miesiące po opuszczeniu Wielkiej Brytanii przez Unię Europejską były niepewne. Teraz pod koniec drugiego i na początku trzeciego kwartału ta sytuacja jest spokojna. Myślę, że można nawet mówić o tym, że eksport wołowiny do Anglii w tym i przyszłym roku będzie rósł.polskie bydlo

ŚwiatRolnika.info: Co jednak z wołowiną z Irlandii? Czy stanowi ona dla nas zagrożenie?

Jacek Zarzecki: Nie ma co ukrywać, że wołowina z Irlandii króluje na stołach Brytyjczyków. Polska jest trzecim największym eksporterem mięsa do Wielkiej Brytanii, właśnie po Irlandii i Holandii. Ta kategoria odpowiada za duży procent eksportu polskich produktów spożywczych.

Myślę, że utrzymamy tę pozycję przez dwa czynniki. Mimo wszystko cena wołowiny w Polsce, która wzrosła o 25 proc., nadal jest niższa od ceny wołowiny z Irlandii. Mamy przykłady ze sklepów spożywczych Asda, w których polska wołowina cieszy się dużą popularnością. Jest ona znacznie tańsza niż wołowina irlandzka.

Pamiętajmy o tym, że jeszcze dwa lata temu miała miejsce wielka akcja rolników brytyjskich, którzy protestowali przeciwko importowi wołowiny właśnie z Polski. Nadal nasz produkt cieszy się niesłabnącą popularnością. Myślę, że nie ma zagrożenia, że polska wołowina można być wyparta z rynku brytyjskiego. W mojej ocenie jedynym zagrożeniem mogą być umowy o wolnych handlu, które Wielka Brytania będzie podpisywała ze Stanami Zjednoczonymi i krajami Mercosur.

swiatrolnika.info 2023