O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Hodowcy trzody apelują do Premiera ws. produktów leczniczych

Hodowcy trzody

Hodowcy trzody chlewnej: POLPROWET, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz POLPIG zwrócili się do Premiera z prośbą o pilne wsparcie w przyspieszeniu prac legislacyjnych nad projektem ustawy o weterynaryjnych produktach leczniczych.

Hodowcy trzody zwracają uwagę na konieczność przyspieszenia prac na projektem

Hodowcy trzody chlewnej zwracają uwagę, że konieczność nadania tempa pracom wynika ze zbliżającej się nieuchronnie daty rozpoczęcia stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylającego dyrektywę 2001/82/WE („Rozporządzenie 2019/6”). Data ta to 28 stycznia 2022 r. Jeśli Polska nie doprowadzi do sprawnej aktualizacji przepisów, możemy stracić szanse na płynne działanie segmentu zdrowia publicznego oraz tej części gospodarki, która będzie musiała zmierzyć się z szeregiem wątpliwości prawno-praktycznych.

Pragniemy docenić dotychczasową współpracę i transparentne działania informacyjne Ministerstwa Zdrowia poprzez organizowanie okresowych spotkań na temat prac nad wdrożeniem Rozporządzenia 2019/6 przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dzięki tym spotkaniom zdajemy sobie sprawę jak wielka ilość prac została już zrobiona. Przygotowano ocenę skutków regulacji a także skoordynowano prace merytoryczne nad projektem ustawy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

– napisali hodowcy trzody w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj też: Rynek trzody chlewnej nadal znajduje się w dramatycznej sytuacji

Hodowcy trzody ogłosili swoje pełne wsparcie podczas prac nad projektem

Według naszej wiedzy Prezes Urzędu RejestracjiHodowcy trzody chlewnej 02 Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w dniu 19 lipca 2021 r. złożył wniosek o wpis projektu do rejestru prac legislacyjnych Ministerstwa Zdrowia. Tymczasem do dzisiaj projekt nie został wpisany do właściwego wykazu prac legislacyjnych. Z tego powodu biorą się nasze rosnące obawy o przejrzystość i jakość otoczenia prawnego, w którym przyjdzie nam wszystkim niebawem funkcjonować

– dodali hodowcy trzody.

Rozporządzenie 2019/6 jest rewolucyjną zmianą prawną, która wprowadza rynek farmacji weterynaryjnej w zupełnie nową rzeczywistość. By przejście to było płynne, Rozporządzenie 2019/6 wymaga, żeby niektóre kwestie zostały odpowiednio uregulowane na poziomie krajowym. Tymczasem aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące weterynaryjnych produktów leczniczych zostały napisane pod rządami dyrektywy 2001/82/WE – tej, która zostanie uchylona przez Rozporządzenie 2019/6.

Hodowcy uważają, że potrzeba nowej ustawy, dostosowanej do stanu prawnego, gdy Rozporządzenie 2019/6 zacznie być bezpośrednio stosowane. Inaczej chaos regulacyjny może wystąpić m.in. w obszarach:

  • dopuszczania do obrotu weterynaryjnych produktów leczniczych,
  • badań klinicznych,
  • wytwarzania,
  • dystrybucji hurtowej i detalicznej,
  • stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych,
  • nadzoru nad bezpieczeństwem terapii,
  • nadzoru nad rynkiem.

Hodowcy trzody wciąż deklarują pełną gotowość uczestnictwa we wszelkich spotkaniach i dyskusjach, które mogą pomóc w przyspieszeniu prac nad projektem ustawy.

Zwiększenie tempa będzie korzystne dla wszystkich wymienionych wyżej grup, dla których niezakłócone i przejrzyste funkcjonowanie rynku jest niezwykle ważne. Jeśli Polska nie doprowadzi do sprawnej aktualizacji przepisów, możemy stracić szanse na płynne działanie segmentu zdrowia publicznego oraz tej części gospodarki, która będzie musiała zmierzyć się z szeregiem wątpliwości prawno-praktycznych

– napisali w liście hodowcy.

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023