PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Henryk Kowalczyk zapowiada uproszczenia w rolnictwie

Henryk Kowalczyk zapowiada uproszczenia w rolnictwie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-12 14:30:00
Kowalczyk

Wicepremier powiedział, że „Ministerstwo rozpoczęło konsultacje, które mają na celu uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności rolniczej”.

Minister wyjaśnił, że w ten sposób resort rolnictwa wychodzi na przeciw oczekiwaniom rolników, by wnioski i wszystkie procedury biurokratyczne były jak najprostsze. Dotyczy to m.in. procedur ułatwienia zakładania lub prowadzenia działalności rolniczej oraz działalności związanej z rolnictwem.

Wnioski i rozliczenia ograniczone

"Chcemy, aby rolnicy i pozostali mieszkańcy wsi korzystali z wysokiej jakości usług publicznych, dzięki czemu zostanie też uwolniona wiejska działalność gospodarcza" – podkreślił szef resortu.

Ministerstwo zwróciło się do wszystkich zainteresowanych o składanie propozycji zmian. Uwagi można składać do 31 marca 2022 r. za pomocą formularza–ankiety. Jego wypełnienie jest dobrowolne i anonimowe. Znajduje się on na stronie internetowej ministerstwa.

"Bardzo prosimy o pomoc w opracowaniu listy niezbędnych do wprowadzenia zmian w obowiązujących procedurach lub prawie, które pozwolą zrealizować zakładany cel projektu, w tym również wprowadzą ułatwienia dla małych i średnich gospodarstw rolnych w Polsce" – napisano w komunikacie.Henryk Kowalczyk 01

Henryk Kowalczyk o priorytetach dla rolnictwa w 2022 roku

Najważniejsze plany na 2022 r. w rolnictwie, to budowa Holdingu Spożywczego, a także łamanie zmów cenowych – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Na antenie TVP1 Kowalczyk był pytany również o to, czy w 2022 r. uda się wprowadzić powszechny system ubezpieczeń. Minister rolnictwa wyjaśnił, że "będziemy budować ten powszechny system ubezpieczeń". Zastrzegł jednak, że "pewnie w stu procentach w pierwszym roku tego się nie uda zrobić, ponieważ rolnicy muszą się do tego przekonywać". Przypomniał, że zostały w tym celu kupione udziały od Poczty Polskiej w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych, ponieważ – jak wyjaśnił – "na ubezpieczeniach wzajemnych chcemy budować ten system ubezpieczeń".

“Będę zachęcać bardzo mocno rolników do tego, aby się ubezpieczali. Dwie trzecie składki pokrywa budżet państwa, natomiast rolnik tylko jedną trzecią" – zaapelował. Jak podkreślił, "mamy środki do ubezpieczenia praktycznie wszystkich upraw i zwierząt".

"Od woli rolników będzie zależało, czy będą chcieli się ubezpieczać. Zachęcałbym też do ubezpieczeń kompleksowych, a nie tylko jednego ryzyka" – dodał Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa wskazał także, że wśród planów na 2022 r. jest realizacja zamierzeń określonych w Polskim Ładzie dla rolnictwa.

"Jest to choćby emerytura rolnicza bez konieczności przekazywania gospodarstwa" – podkreślił.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Wzrost cen gazu główną przyczyną inflacji w Polsce

PAP/fot.twitter