PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Henryk Kowalczyk zachęca do kupowania produktów z oznaczeniem Produkt Polski

Henryk Kowalczyk zachęca do kupowania produktów z oznaczeniem Produkt Polski

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-06 20:30:00
Henryk Kowalczyk

Marka Produkt Polski jest gwarancją znakomitej jakości polskiej żywności – mówił na konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów i doskonała okazja do świadomego wyboru produktów. Z tego względu Minister Kowalczyk przypomniał, że produkty oznaczeniem Produkt Polski, muszą być wyprodukowane w Polsce z polskich surowców. Możliwość stosowania oznakowania „Produkt polski” wprowadzono 1 stycznia 2017 r. ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Henryk Kowalczyk: Produkt Polski jest gwarancją jakości żywności

Minister przypomniał, że produkty z tym oznaczeniem muszą być wyprodukowane w Polsce z polskich surowców. W produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników (np. przypraw, bakalii) w ilości do 25 proc. masy tych produktów, jednakże pod warunkiem, że składniki takie nie są wytwarzane w kraju. Dla mięsa dodatkowo wymaga się, aby zostało pozyskane ze zwierząt urodzonych, chowanych i ubitych na terytorium kraju.

"Zarówno walory jakościowe, zdrowotne, jak i ekonomiczne przemawiają za tym, aby z półek sklepowych wybierać Produkt Polski" – podkreślił Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk

Patriotyzm konsumencki 

Natomiast wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski odwoływał się do patriotyzmu konsumenckiego, zwracając uwagę, że ponad 75 procent każdej złotówki wydanej na polski produkt zostaje w naszym obiegu gospodarczym. Dodał, że ponadto polska żywność wytwarzana jest przez jeden z najnowocześniejszych przemysłów rolno-spożywczych w Europie.

Możliwość stosowania oznakowania „Produkt polski” wprowadzono 1 stycznia 2017 r. ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Ten znak ma pomóc konsumentom łatwiej wyszukiwać produkty, które są wytworzone z polskich surowców.

Czytaj też: Przetwórstwo i eksport zbóż z Ukrainy. Henryk Kowalczyk wyjaśnia

PAP/fot. gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa

PSL: Premier Morawiecki jest likwidatorem polskiego rolnictwa


Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Polska wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów


BULT SMOGOWICZE