PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Henryk Kowalczyk: Popieram towrzenie sieci sklepów wokół KGS

Henryk Kowalczyk: Popieram towrzenie sieci sklepów wokół KGS

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-28 10:58:00
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk poinformował w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info, że powstanie KGS jest na finiszu. Została już tylko rejestracja w KRS.

Krajowa Grupa Spożywcza to spółka państwowa, której powstanie ma w sposób znaczący przyczynić się do poprawy sytuacji polskiego rolnika. Polski holding spożywczy będzie również budował przewagę konkurencyjną na rynku spożywczym.

ŚwiatRolnika.info: Ile będzie nas kosztować Krajowa Grupa Spożywcza?

Henryk Kowalczyk: Nic nie będzie kosztować. To jest konsolidacja firm, które już istnieją. Nie przewiduje się tu zaangażowania żadnych śrdkó budżetowych. Jeśli  jakiekolwiek zakłady będą jeszcze konsolidowane, czy nabywane, będzie to działo się w ramach holdingu. To ma być podmiot działający na rynku w zwyczajnych realiach.

ŚwiatRolnika.info: Spytałem o to celowo, gdyż już pojawiają się głosy mówiące o tym, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie generować ogromne koszty powstania i utrzymania. Jednak wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka mówił, że KGS będzie generować przychody na poziomie 3,5 mld zł.

Henryk Kowalczyk: Zgadza się. Jeśli zsumuje się wszystkie przychody i założy się rozwój tej spółki, to jest to generowanie przychodu. Chyba niektórzy mieli na myśli dotacje budżetowe. Nie przewiduje się żadnych dotacji budżetowych. Nie jest to żaden kosz w sensie budżetowym, ale również żadnym innym. Myślę, że będzie wielu niechętnych temu holdingowi spożywczemu. Konkurencja może się obawiać, że taki podmiot zaistnieje na rynku.

ŚwiatRolnika.info: Skoro mowa o konkurencji. Założeniem Krajowej Grupy Spożywczej jest ochrona interesów polskich rolników i walka z nieuczciwymi praktykami jak "zmowa cenowa" ze strony skupów spożywczych. Pojawiają się jednak głosy o tym, aby w ramach KGS powstała sieć sklepów spożywczych. Popiera Pan ten pomysł?

Henryk Kowalczyk: Oczywiście, że popieram pomysł powstania sieci sklepów w ramach działalności KGS. Tylko żeby powstała taka sieć, trzeba ją stworzyć lub nabyć. Powiem uczciwie. Likwidowała się sieć sklepów Tesco i żałuję, że wtedy nie było Krajowej Grupy Spożywczej. Być może byłby to bardzo dobry początek na sieć handlową Krajowej Grupy Spożywczej. To już minęło, ale nie znaczy to, że nie trzeba myśleć o współpracy z jakąś siecią sklepów spożywczych. Są to działania biznesowe i jak formalnie powstanie Krajowa Grupa Spożywcza i zostanie zarejestrowana KRS, co niebawem nastąpi, to wtedy będzie to działać. Będzie ona działać na zasadzie rynkowej. Ważne jest przede wszystkim to, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie działać w interesie rolników przeciwko zmowom cenowym. To jest ten główny cel. Byłoby znakomicie, gdyby wokół holdingu powstała jakakolwiek sieć handlowa.

ŚwiatRolnika.info: Skoro mowa o tym, że KGS już niedługo powstanie, to kiedy możemy spodziewać się oficjalnej informacji o tym, że KGS powstała?

Henryk Kowalczyk: Oficjalna informacja będzie podana już dzisiaj. O godzinie 11.00 odbędzie się konferencja prasowa w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Można powiedzieć, że będzie to przedostatni krok, a później tylko potwierdzenie w KRS. Jesteśmy na finiszu.

Czytaj także: Kowalczyk: Rolnik nie będzie już bezradny wobec wielkich koncernów


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk z brutalną szczerością: Na spadek cen żywności bym nie liczył


Autor: Oliver Pochwat

Lech Kołakowski: Bioasekuracja to klucz do walki z ASF


Autor: Oliver Pochwat

Monika Piątkowska: Deficyt zbóż najbardziej odczują kraje Afryki Północnej


BULT SMOGOWICZE