PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Henryk Kowalczyk: Polska priorytetowo traktuje zwalczanie ASF i HPAI

Henryk Kowalczyk: Polska priorytetowo traktuje zwalczanie ASF i HPAI

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-17 17:30:00
Henryk Kowalczyk

Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania zwalczania ASF i HPAI, podejmując działania na wielu płaszczyznach – zapewnił Henryk Kowalczyk.

Resort rolnictwa przekazał w komunikacie, że wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się w piątek, w formule online, z komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellą Kyriakides. Jak dodano, było to pierwsze spotkanie, którego tematem była przede wszystkim kwestia regionalizacji wprowadzanej w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Unijna komisarz doceniła polskie wysiłki i starania w walce z grypą ptaków

Henryk Kowalczyk: Polska jest gotowa do współpracy z KE

"Polska jest gotowa do współpracy i wspierania Komisji Europejskiej w jej działaniach na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa żywności" – zapewnił wicepremier. Jak podał resort, rozmowa przebiegła "w dobrej atmosferze, która zapowiada dalszą konstruktywną współpracę z Komisją Europejską".

"Wicepremier Henryk Kowalczyk zapewnił, że Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania ASF, podejmując działania na wielu płaszczyznach we współpracy z wieloma instytucjami. Podziękował również Komisji Europejskiej za pozytywne podejście jej służb do ostatnich wniosków Polski o zmianę dotyczącą regionalizacji, dzięki której wiele polskich gospodarstw znalazło się w obszarach, gdzie obowiązują łagodniejsze restrykcje z powodu ASF" – czytamy w komunikacie.

Jak przekazało ministerstwo, Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że "potrzebna jest dyskusja na poziomie eksperckim o ewentualnej nowelizacji zasad i kryteriów dla geograficznego definiowania regionalizacji ASF w kontekście ich uproszczenia".

"Państwa członkowskie objęte taką regionalizacją doświadczają restrykcji w przemieszczaniu świń i produktów z wieprzowiny oraz znacznych strat ekonomicznych z powodu braku możliwości eksportu tych towarów" – czytamy.

MRiRW podało, że komisarz Kyriakides podkreśliła, iż "walka z ASF jest naszą wspólną troską i potrzebna jest współpraca transgraniczna".

"Zaznaczyła, że konieczne jest wdrożenie przez Polskę przestrzegania zasad bioasekuracji przez wszystkie gospodarstwa hodujące świnie, gdyż w Polsce są duże obszary występowania ASF, co powoduje poważnie trudności gospodarcze" – napisano.

Unijna komisarz doceniła walkę Polski ze zwalczaniem HPAI

Wicepremier Kowalczyk zapewnił, unijną komisarzGrypa ptakow 014, "że Polska przykłada dużą wagę do działań związanych ze zwalczaniem HPAI". Poinformował, że we wrześniu br. Główny Lekarz Weterynarii przyjął "Krajową strategię postępowania przy zwalczaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków".

Jak dodał, w Polsce realizowane są prace legislacyjne zmierzające do znowelizowania przepisów dotyczących zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących drób w celu zwiększenia poziomu ich bezpieczeństwa.

"Prowadzona jest także systematyczna akcja informacyjna wśród hodowców drobiu promująca stosowanie zasad bioasekuracji, jako kluczowego elementu w profilaktyce HPAI" – poinformował wicepremier.

Jak podał resort, komisarz Kyriakides, odnosząc się do przedstawionych przez Polskę informacji, "doceniła polskie wysiłki i starania w walce z grypą ptaków".

"Jednocześnie zaproponowała wsparcie merytoryczne KE w kwestiach dotyczących przeciwdziałaniu HPAI" – napisano.

Z kolei wicepremier Henryk Kowalczyk przyznał, "że Polska wprawdzie posiada własne doświadczenia w tym względzie, niemniej jednak wymiana doświadczeń z ekspertami KE byłaby dla Polski cenna".

Przypomnijmy, że wicepremier od objęcia stanowiska odbył kilka spotkań z rolnikami w tematach trzody chlewnej i ASFu. Jedno z nich miało miejsce w Pułtusku.

Czytaj też: Henryk Kowalczyk spotkał się z Zarządem Krajowej Rady Izb Rolniczych

PAP/fot.Twitter/Pixabay