PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Henryk Kowalczyk: Nowy wniosek o dopłaty do nawozów został wysłany do KE

Henryk Kowalczyk: Nowy wniosek o dopłaty do nawozów został wysłany do KE

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-07 10:45:00
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk poinformował w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info, że Polska ponownie wysłała wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na dopłaty do nawozów.

Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku Polski o zgodę na dopłaty na zakup nawozów. Jak zaznaczyła Komisja, wsparcie powinno być ramach pomocy de minimis. O komentarz poprosiliśmy wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

ŚwiatRolnika.info: W obecnej sytuacji geopolitycznej priorytetem Europy powinna być produkcja żywności. Dlaczego więc Komisja Europejska nie wydała zgody na dopłaty do zakupu nawozów?

Henryk Kowalczyk: To pytanie trzeba by zadać Komisji Europejskiej. Jestem zdziwiony decyzją Komisji Europejskiej, ponieważ po złożeniu naszego wniosku w dniu 20 marca już kilka dni później pojawił się komunikat Komisji Europejskiej, który odwołuje się do wojny na Ukrainie. Oczywiście, z racji wcześniejszego złożenia wniosku, nie mogliśmy powołać się na ten komunikat. Tym razem powołaliśmy się na to, co opublikowała Komisja Europejska. Mam nadzieję, że tym razem Komisja wyrazi zgodę.

ŚwiatRolnika.info: Kiedy możemy spodziewać się ponownego wysłania wniosku?

Henryk Kowalczyk: Nowy wniosek do Komisji Europejskiej został wysłany wczoraj, tzn., 6 kwietnia. Tego samego dnia były zarówno odpowiedź z Komisji Europejskiej jak i ponowny wniosek. Nie zwlekaliśmy ani jednego dnia.

Wniosek został złożony ponownie z powołaniem się na podstawy prawne wydane w komunikacie Komisji Europejskiej z dnia 24 marca. Mam nadzieje, że tym razem nie będzie odmowy.

ŚwiatRolnika.info: Czas nas goni, jeżeli chodzi o nawożenie pól.

Henryk Kowalczyk: Dokładnie tak. Mam żal, że Komisja Europejska czekała z odpowiedzią od 20 marca do 6 kwietnia. Można to była zrobić o wiele wcześniej.

ŚwiatRolnika.info: Co się stanie, jeśli rolnicy zrezygnują z nawożenia swoich pól?

Henryk Kowalczyk: Jeżeli rolnicy zrezygnowaliby z nawożenia swoich pól, groziłoby to spadkiem jakości plonów. To jest oczywiste. W zależności od sytuacji, zasobności gleby i innych nawozów może to być obniżenie plonów rzędu nawet 40 proc. jeśli w ogóle rolnicy przestaliby stosować nawozy.

Na szczęście rolnicy część nawozów stosowali, ponieważ mieli zapasy. Jednak brak pozytywnej decyzji i zaniechanie nawożenia w tym okresie mogłoby spowodować obniżenie plonów rzędu 30 proc. To jest bardzo dużo. W obecnej sytuacji spodziewanego zmniejszenia zbiorów na Ukrainie z powodu braku obsiewania pól pogłębiałoby kryzys na rynku zbóż. Nawożenie i pomoc rolnikom jest niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego.

ŚwiatRolnika.info: Wiele osób ciągle myśli, że wystarczy wysypać zboże na pole, a ono samo urośnie. To jednak tak nie działa

Henryk Kowalczyk: Oczywiście, że to tak nie działa. Wielkość plonów zależy od nawożenia. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości i każdy rolnik o tym wie. Dobrze by było, żeby nie rolnicy tez o tym wiedzieli. Nawożenie jest zachowaniem plonów. Bez nawożenia spadek plonu jest bardzo duży.

Czytaj także: Kowalczyk: Komisja Europejska nie zgodziła się na dopłaty do nawozów


Autor: Polska Agencja Prasowa

PSL: Premier Morawiecki jest likwidatorem polskiego rolnictwa


Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Polska wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów


BULT SMOGOWICZE