Henryk Kowalczyk w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.info wypowiedział się na temat największych wyzwań przed jakimi stoi Ministerstwo Rolnictwa w nadchodzącym 2022 roku.
Wicepremier oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi wskazał, że największymi wyzwaniami przed jakimi stoi zarządzane przez niego ministerstwo to afrykański pomór świń, ograniczanie szkód wyrządzanych przez tę chorobę, a także wsparcie dla producentów trzody chlewnej. Ważnym tematem w 2022 roku będą również ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt hodowlanych z dopłatą z budżetu państwa.
Henryk Kowalczyk: Myślę, że walka z ASF, ograniczenie, ale również likwidacja przyczyn, a także łagodzenie skutków. Ważne jest również wsparcie dla producentów trzody chlewnej. Niezwykle ważnym wyzwaniem jest wdrożenie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt z dopłatą z budżetu państwa – 65%. Mamy nadzieję, że będzie to bardziej liczny i dużo powszechniejszy system ubezpieczeń niż do tej pory.
Henryk Kowalczyk: Myślę, że przede wszystkim udało się ograniczyć ilość nowych ognisk ASF, udało się wprowadzić skuteczną pomoc dla producentów trzody chlewnej, którzy już odbudowują stado trzody. Jest w miarę przyzwoita cena za produkt. Sądzę, że funkcjonuje już Narodowy Holding Spożywczy.
Henryk Kowalczyk: Na pewno będziemy się tym zajmować, niestety z konieczności, ponieważ ptasia grypa nas nie opuści. Będą kolejne sezony grypowe przez kolejne lata i musimy temu przeciwdziałać. Oczywiście ważna jest bioasekuracja i przygotowanie hodowców jest najważniejsze. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, że ptasiej grypy nie będzie, bo ona przylatuje z dzikim ptactwem z innych krajów. Inne zapobieganie jest praktycznie niemożliwe.
Henryk Kowalczyk: Po pierwsze, ważne są dotacje na zbiorniki retencyjne – te małe, ryczałtowe. Po drugie, będziemy wspierać spółki wodne i budowę zastawek i zapór wodnych na różnego rodzaju ciekach, by wodę zatrzymać. Pierwsze zadanie jest realizowane pośrednio przez rolników, a drugi przez Wody Polskie.
Czytaj również: Henryk Kowalczyk przedstawił nowe rozwiązania dla rolników w 2022 roku
Fot. Twiiter