PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Grypa ptaków. Zapobiegać, nie walczyć!

Grypa ptaków. Zapobiegać, nie walczyć!

Autor: Świat Rolnika 2016-11-19 11:00:03
Grypa ptaków. Zapobiegać, nie walczyć!

W czwartek pod przewodnictwem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela odbyło pierwsze posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N8 u dzikich ptaków na terytorium Polski.

Podczas spotkania dyrektor PIWet.-PIB (Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy) w Puławach przedstawił "Raport z aktualnej sytuacji i oceny ryzyka w związku z pojawieniem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8". Główny Lekarz Weterynarii omówił działania Inspekcji Weterynaryjnej, które podjęła w związku z wystąpieniem omawianego zagrożenia.


Odnotowane zostały 3 przypadki wystąpienia wirusa. Wykryto go u dzikich ptaków, które znajdowały się w okolicach Jeziora Dąbie.


Na posiedzeniu Grupy Zadaniowej ustalono, że Główny Inspektorat Weterynarii wraz z PIWet.-PIB w Puławach zorganizują w najbliższym czasie spotkanie z powiatowymi lekarzami weterynarii, na których będą mówić o bioasekuracji i sposobach postępowania w razie wykrycia kolejnych przypadków wirusa ptasiej grypy (HPAI) podtyp H5N8.

 

minrol.gov.pl/AZK/Fot. pixabay