PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Grupa Azoty z przychodami na poziomie 3,9 mld zł w III kwartale

Grupa Azoty z przychodami na poziomie 3,9 mld zł w III kwartale

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-10 17:02:53
Grupa Azoty

Grupa Azoty odnotowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w trzecim kwartale tego roku 3 mld 882 mln zł i były o 1 mld 466 mln zł wyższe niż w analogicznym okresie 2020 roku - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Wynik EBITDA wzrósł w tym samym okresie o 50 mln do 300 mln zł.

Grupa kapitałowa odnotowała ponad 10 miliardów przychodu

W komunikacie dodano, że w ujęciu narastającym od stycznia do września 2021 roku, Grupa Azoty - Kapitałowa wygenerowała 10 mld 417 mln zł przychodów ze sprzedaży, 1 mld 67 mln zł zysku EBITDA i 10,2 proc. marży EBITDA, odnotowując wzrost tych wartości w stosunku do ubiegłego roku o 2 mld 628 mln zł (przychody ze sprzedaży), o 64 mln zł (wynik EBITDA) oraz spadek marży o 2,6 p.p.

Spółka informuje, że pozytywny wpływ na skonsolidowany wynik EBITDA w III kwartale i w okresie dziewięciu miesięcy 2021 roku miały wysokie ceny większości produktów w kluczowych segmentach (nawozy, chemia i tworzywa), jak również wyższy łączny wolumen sprzedaży w segmentach chemia i tworzywa.

Z kolei niekorzystny wpływ na wyniki miały rekordowo wysokie ceny surowców - głównie gazu, ale również m.in. propylenu, fenolu, benzenu i fosforytów oraz wyższe koszty energii elektrycznej i uprawnień do emisji CO2.

Grupa Azoty wyda 2,7 mld zł na projekty zielone i dekarbonizacyjne

Przypominamy, że Grupa Azoty zaprezentowała strategię do 2030 rgrupa azoty pulawy porozumienie. Zakłada w niej uruchomienie projektu "Zielone Azoty", redukcję emisji, dekarbonizację, budowę OZE, technologie wodorowe i ewentualne użycie źródeł jądrowych. Nakłady na te projekty mają wynieść ok. 2,7 mld zł.

Jak poinformowały Azoty w prezentacji strategii, celem projektu „Zielone Azoty” jest ograniczenie użycia energii elektrycznej „systemowej” produkowanej z węgla do poziomu poniżej 50 proc. energii łącznie zużywanej.

Grupa Azoty szacuje, że dzięki planowanym inwestycjom uniknie kosztu zakupu energii o wartości ponad 200 mln zł w skali roku, a średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej wyniesie 40 proc. - napisano w prezentacji.

Jednym z filarów projektu „Zielone Azoty” ma być aktywność Grupy w rozwoju europejskiego rynku wodorowego, a grupa do 2024 r. przeprowadzi również analizy dotyczące budowy w siatkach swoich największych fabryk małych, modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W ocenie Azotów, elektrownie takie umożliwiałyby stabilizację struktury wytwarzania energii w grupie i gwarantowałyby konkurencyjną cenę mediów energetycznych.

Zgodnie ze strategią głównymi celami w obszarze energetyki będą dywersyfikacja źródeł energii i odchodzenie od źródeł węglowych, głównie na rzecz OZE, a przejściowo w kierunku gazu. Grupa ma dążyć do maksymalizacji wykorzystania synergii między energetyką i instalacjami chemicznymi np. w obszarze produkcji energii z ciepła procesów chemicznych.

Czytaj również: Grupa Azoty szacuje wynik finansowy w III kwartale na 300 mln zł

 

PAP/fot.pixabay


Autor: Oliver Pochwat

Witold Choiński: Nie widać optymizmu, który panował dwa lata temu


Autor: Oliver Pochwat

Piotr Lisiecki: Skóra jest najbardziej ekologicznym i naturalnym materiałem


Autor: Oliver Pochwat

Janusz Piechociński: Zamiast świnki, kurki, krówki będziemy mieli GMO?


BULT SMOGOWICZE