PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Foryś: Zagraniczne sklepy świadomie zaniżają ceny produktów

Foryś: Zagraniczne sklepy świadomie zaniżają ceny produktów

Autor: Emilia Gromczak 2022-08-09 13:00:00
Foryś

Rafał Foryś, prezes Fundacji „Rolnik handluje” wskazał, że zagraniczne sieci handlowe obniżają ceny produktów spożywczych.

Założyciel portalu sprzedaży bezpośredniej rolnikhandluje.pl powiedział w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, że zagraniczne sieci handlowe świadomie zaniżają ceny produktów spożywczych w celu wyniszczenia lokalnych gospodarstw. Widoczna jest słabnąca pozycja rolnika.

Protest rolników przeciw polityce sieci handlowych

Polscy rolnicy i producenci papryki protestują przeciwko wyniszczającej polityce zagranicznych sieci handlowych, które wykorzystują swoją przewagę ekonomiczną. Rafał Foryś, prezes Fundacji „Rolnik handluje” powiedział na antenie Radia Maryja, że kiedy jest sezon na dane warzywo – w tej chwili jest to papryka – ma miejsce pewien proceder. Cena papryki, która nie pochodzi z Polski, jest obniżana w porównaniu z paprykami uprawianymi w Polsce. Plantatorzy nie zgadzają się z tym faktem, ponieważ cały rok dbają o swoje gospodarstwa, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo żywnościowe, a także zabezpieczyć finansowo swoje gospodarstwa domowe.

,,Na południowym Mazowszu znajduje się zagłębie papryki. Jest to teren rolniczy, który specjalizuje się w uprawie warzyw ciepłolubnych, uprawianych pod foliami albo w gruncie. Są to produkty, które znajdują się w gospodarstwach domowych oraz w gastronomii. Od jakiegoś czasu rolnicy borykają się z zagrożeniami" – mówił gość Radia Maryja.

Foryś sieci handlowe

Foryś: Zagraniczne sklepy obniżają ceny produktów w szczycie sezonu

Założyciel portalu sprzedaży bezpośredniej rolnikhandluje.pl ocenił, że proceder, z którym borykają się polscy producenci, prowadzi do wyniszczania lokalnych gospodarstw przez wielkie sieci handlowe. Jego zdaniem zachodnie sieci handlowe mają nieorganiczny kapitał i mogą robić, co chcą na rynku. Aktualnie obniżają cenę papryki poniżej kosztów produkcji. Jest to świadome zaniżanie cen w celu wyniszczenia lokalnych gospodarstw przez wielkie sieci handlowe.

,,Kiedy jest sezon na dane warzywo – w tej chwili jest to papryka – ma miejsce pewien proceder. Cena papryki, która nie pochodzi z Polski, jest obniżana w porównaniu z paprykami uprawianymi w Polsce. Plantatorzy nie zgadzają się z tym faktem, ponieważ cały rok dbają o swoje gospodarstwa, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo żywnościowe, a także zabezpieczyć finansowo swoje gospodarstwa domowe" – stwierdził.

Foryś podkreślił, że widzimy słabnącą pozycję rolnika, czyli polskiego producenta w łańcuchu dostaw. Widzimy, jak rynek opanowany jest przez zagraniczne sieci handlowe.

,,Zagraniczne sieci handlowe są bezwzględne. Mają nieorganiczny kapitał. Myślą, że mogą robić, co chcą na naszym rynku detalicznym. Aktualnie obniżają cenę papryki poniżej kosztów produkcji. Z tym problemem borykają się polscy producenci. (…) Jest to świadome zaniżanie cen w celu wyniszczenia lokalnych gospodarstw przez wielkie sieci handlowe. Od wielu lat widoczna jest ekspansja dominujących sieci handlowych. Widzimy słabnącą pozycję rolnika, czyli polskiego producenta w łańcuchu dostaw. Widzimy, jak rynek opanowany jest przez zagraniczne sieci handlowe" – podkreślił gość Radia Maryja.

Obejrzyj: Debata IGR: Czy rolnicy mają szansę w starciu z sieciami handlowymi?

radiomaryja.pl/fot.pixabay.com