PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Emerytury rolnicze do zmiany. Kowalczyk: Projekt ustawy do końca marca

Emerytury rolnicze do zmiany. Kowalczyk: Projekt ustawy do końca marca

Autor: Tomasz Racki 2022-01-14 11:09:34
Emerytury rolnicze do zmiany. Kowalczyk: Projekt ustawy do końca marca

Emerytury rolnicze według nowych przepisów to oś przygotowywanego w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi projektu ustawy. Jakie zmiany przyniesie dokument?

W pierwszym kwartale br. do Sejmu trafi projekt ustawy dotyczący przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa – zapewnił w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak dodał, nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać od lipca br.

Emerytury rolnicze bez konieczności przekazania gospodarstwa

Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa jest jednym z założeń Polskiego Ładu dla polskiej wsi. Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel gospodarstwa, chcąc przejść na pełną emeryturę, musi się go wyzbyć, czyli sprzedać, wydzierżawić lub oddać w darowiznę ziemię.henryk kowalczyk nowy minister rolnictwa 2

"Jeśli chodzi o emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstw, to ustawa jest już w ministerstwie opracowana; rozpoczynamy konsultacje wewnętrzne, później zewnętrzne. Na pewno trafi w pierwszym kwartale do Sejmu" – powiedział Kowalczyk w piątek w radiowej Trójce.

Szef resortu rolnictwa szacuje, że rozwiązanie to wejdzie w życie od lipca br. Jak ocenił, pozwoli ono "rolnikom pobierać emerytury rolnicze, jeśli osiągną wiek emerytalny bez konieczności przekazywania gospodarstwa, bez konieczności zaprzestania pracy na roli".

Kowalczyk przekazał także, że resort realizuje też takie projekty, jak wsparcie przetwórstwa, walka z suszą, zmiany, które dotyczą systemów podatkowych.

Czytaj także: KRUS z nowym rokiem zmienił zasady regulowania składek. Musisz to wiedzieć

PAP/fot. MRiRW