PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Edward Siarka: Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie

Edward Siarka: Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-26 19:00:00
Edward Siarka

Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. 

Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje. Wiceminister odpowiadając na tzw. pytania bieżące posłów, powiedział, że zapotrzebowanie na drewno jest obecnie "gigantyczne", zwłaszcza, że wojna na Ukrainie i sankcje wprowadzone na Rosję sprawiły, że eksport ze Wschodu został praktycznie zahamowany. 

Edward Siarka informuje o niskiej podaży drewna 

Edward Siarka przypomniał, że do tej pory z kierunku wschodniego sprowadzano co roku ok. 2 mln m3 tzw. zrębów, które wykorzystywała energetyka oraz ok. miliona m sześc. drewna do produkcji.

"Obecnie podaż jest znacznie niższa niż popyt, co sprawia, że w niektórych regionach toczy się prawdziwa wojna o drewno" – wskazał Siarka. Zaznaczył, że przedsiębiorcy sami podbijają ceny surowca, przekraczają stawki ofertowe Lasów Państwowych o 300-500 zł za m sześc. "Czasy taniego drewna za 200-210 zł za m sześc. skończyły się bezpowrotnie" – mówił. Zaznaczył też, że uregulowanie tego rynku do końca nie jest możliwe.

"Nie mamy instrumentu, który pozwoliłby zablokować eksport do Niemiec" – wskazał. Zapowiedział jednak, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach do produkcji lokalnej, ale sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.

Edward Siarka

Lasy Państwowe prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną

Edward Siarka podkreślił też, że Lasy Państwowe prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną, co oznacza, że liczba wyciętych drzew jest równoważona nowymi nasadzeniami.

Z przedstawionych przez wiceministra danych wynika, że w latach 2015-2020 pozyskiwano w polskich lasach od 35,5 do 41,6 mln m sześc. drewna rocznie. Przy czym – jak zaznaczył Siarka – największe wycięcia przypadły na rok 2017 (40,6 mln m sześc.) oraz 2018 (41,6 mln m sześc.), kiedy usuwano skutki wichury, która przeszła przez Bory Tucholskie.

Czytaj też: Lasy Państwowe przekazały kolejne dziesięć samochodów dla Ukrainy

PAP/fot. tt Edward Siarka/fot. pixabay


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Emilia Gromczak

Szczepan Wójcik: Bezpieczeństwo żywnościowe jest na pierwszym miejscu


Autor: Oliver Pochwat

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski należy traktować jako utracony


BULT SMOGOWICZE