PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / E-commerce – przez pandemię więcej firm stawia na handel elektroniczny

E-commerce – przez pandemię więcej firm stawia na handel elektroniczny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-26 22:02:53
E-commerce

Premier Morawiecki w liście do uczestników Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji wskazał, że przez pandemię więcej firm stawia na e-commerce.

3. edycja Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji odbył się w środę i czwartek w Warszawie. Poruszano podczas niego temat cyfryzacji, braków kadrowych i obciążeń fiskalnych branży handlowej. Premier Morawiecki w liście do uczestników Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji wskazał, że więcej firm musiało zmienić podejście do handlu i postawić na e-commerce  

Firmy stawiają na e-commerce 

W liście do uczestników kongresu premier podkreślił, że pandemia wymusiła zmiany w wielu obszarach działalności. Wskazał, że część zmian była efektem pandemicznych restrykcji, ale pojawiły się też rozwiązania, które przekonały do siebie konsumentów. Coraz więcej klientów stawia na zakupy online.

„Klienci, którzy weszli w świat zakupów online, pozostali w nim. Pandemia sprawiła, że coraz więcej firm musiało zmienić podejście do handlu, postawić na e-commerce. (...) Dziś możemy być dumni z faktu, że polski rynek e-commerce należy do najszybciej rozwijających się na naszym kontynencie”  – stwierdził szef rządu.ecommerce premier
 

Zauważył, że nowoczesne rozwiązania w branży handlowej przekładają się na wyższy poziom technologiczny polskiej gospodarki i pobudzają do rozwoju inne sektory.

Uczestniczący w kongresie minister finansów Tadeusz Kościński wymienił kluczowe rozwiązania Polskiego Ładu, m.in. zwiększenie nakładów na służbę zdrowia poprzez wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej, a także zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, co jego zdaniem przyczyni się do większej liczby pracowników na rynku pracy. Jak argumentował, część osób, dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku wyjdzie z szarej strefy, część zdecyduje się na wejście na rynek pracy. Wskazał, że celem Polskiego Ładu jest też rozwój inwestycji i innowacyjności. W tym kontekście wymienił ulgę na badania i rozwój, wsparcie innowacyjnych pracowników, na prototyp, automatyzację i robotyzację, ulgę na IPO.

Pandemia postawiła wyzwania przedsiębiorcom 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zauważył, że pandemia stworzyła wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw żywności. Ocenił, że polska branża handlu i dystrybucji zdała egzamin na ocenę co najmniej bardzo dobrą.

Chróstny zwrócił też uwagę na wyzwania dla branży związane z transformacją cyfrową i tzw. zieloną transformacją.

„Od państwa będzie zależało, w jaki sposób transformacja cyfrowa i zielona, również mówię o odpowiedzialnej konsumpcji, będą kształtować pańskie postawy, rynek i polską gospodarkę” – powiedział do uczestników kongresu.

Zdaniem prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, przewodniczącej rady programowej kongresu Renaty Juszkiewicz, pandemia uwydatniła, jak kluczową rolę stanowi handel jako filar infrastruktury krytycznej.

„Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa zaopatrzenia sanitarnego i żywnościowego” – podkreśliła.

Wśród wyzwań dla branży wymieniła m.in. niedobory pracowników, inflację i obciążenia fiskalne. Oceniła, że handel potrzebuje stabilnego, sprzyjającego inwestycjom otoczenia legislacyjnego i zmniejszenia presji podatkowej. Zaznaczyła, że w ostatnim czasie wprowadzono m.in. podatek od sprzedaży detalicznej, „galeriowy”, opłatę cukrową. "Przed nami widmo minimalnego podatku dochodowego i podatku cyfrowego. Taka eskalacja obciążeń wpływa negatywnie na rentowność firm, dalsze inwestycje i w konsekwencji na presję cenową" - powiedziała Juszkiewicz.

Czytaj: Konsumenci zmienili nawyki przez pandemię. Czy to zalążek rewolucji żywieniowej?

PAP/fot.pixabay.com