PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Duda: Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z tematów szczytu NATO

Duda: Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z tematów szczytu NATO

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 18:30:00
bezpieczeństwo żywnościowe

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że tematem podczas obrad szczytu NATO było bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie.

Prezydent Duda podkreślił na konferencji prasowej w Madrycie, że prace nad tą kwestią cały czas trwają we współpracy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, Zastrzegł jednak, że nie może ujawniać szczegółowych informacji.

Bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są blokowane przez rosyjskie okręty. Rosyjska blokada portów zagraża światowym cenom zboża i zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

,,Nikt nie ma wątpliwości, że trzeba uczynić wszystko, aby nie doszło do skutecznego ataku na Odessę, co do tego nie mam wątpliwości, że to by była katastrofa i to by oznaczało odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego" – powiedział Duda.

Prezydent wskazywał, że Ukraina potrzebuje od NATO takiego wsparcia, by skutecznie zatrzymać rosyjską inwazję i wyprzeć Rosjan ze swojego terytorium. Zastrzegł przy tym, że nie ma planów zaangażowania żołnierzy Sojuszu w wojnę na Ukrainie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w piątek, że istnieje realne ryzyko, że w 2022 roku zostanie ogłoszonych wiele klęsk głodu, a rok 2023 może być nawet gorszy. Dodał, że grozi nam bezprecedensowy kryzys na światową skalę, wywołany rosnącym niedoborem żywności.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Organizacje walczące z bezpieczeństwem Polski należy skontrolować

PAP/fot.KPRP,Marek Borawski