PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Dopłaty rolnicze zostaną zablokowane przez kłótnie PiS z UE?

Dopłaty rolnicze zostaną zablokowane przez kłótnie PiS z UE?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-13 05:04:53
Dopłaty rolnicze

Czy unijne dopłaty rolnicze dla Polski zostaną zawieszone? Powodem jest konflikt między Unią Europejską (UE) a PiS o stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że polskie prawo ma pierwszeństwo przed prawem europejskim.

Dopłaty rolnicze zagrożone?

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że polskie prawo ma pierwszeństwo przed prawem europejskim. Najnowsze orzeczenie polskiego TK mówi, że niektóre orzeczenia sądów unijnych są sprzeczne z polską konstytucją. PiS odrzuca europejskie wpływy na polski system prawny. Bruksela skrytykowała niedawną reorganizację sądownictwa, która wraca pod polityczną kontrolę. Konflikt pomiędzy UE a PiS narasta i wpływa na kwestię środków unijnych dla Polski. Czy przez kłótnię rządu z UE rolnicy stracą dopłaty rolnicze z Unii?

Również we wcześniejszym numerze „Stref wolnych od LGBT” w Polsce Komisja Europejska już odmówiła wypłaty dotacji europejskich, po czym Polacy wycofali swoje oświadczenia. Jeśli chodzi o sędziów niesamodzielnych, Komisja Europejska i Parlament Europejski dały już jasno do zrozumienia, że przez PiS Polsce grozi również wygaśnięcie dziesiątek miliardów euro regularnych subsydiów.
Płatności bezpośrednie ze Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) mają kluczowe znaczenie na polskiej wsi. Około jedna trzecia dochodów polskich rolników to bezpośrednie dopłaty rolnicze. Polska jest największym odbiorcą netto środków unijnych.

Michał Kołodziejczak (AgroUnia): PiS nie jest reprezentantem polskiej wsi

Dopłaty rolnicze mogą zostać zablokowane

Zdaniem ekspertów najnowsze orzeczenie TrybunałuDoplaty rolnicze UE PIS Sprawiedliwości w sprawie prawa polskiego to „bomba w świetle prawa europejskiego”. Eurodeputowana z GroenLinks Tineke Strik zwróciła uwagę, że prymat prawa europejskiego jest podstawą, na której zbudowana jest Unia Europejska. Jeśli PiS nie zamierza przestrzegać tych podstaw, Polska może stracić dopłaty rolnicze i inne środki z UE.

Polski rząd nie może oczekiwać, że będzie nadal czerpał korzyści z europejskiej współpracy, jeśli kwestionuje europejski porządek prawny. Komisja Europejska musi zrobić wszystko, co możliwe, aby zablokować europejskie dotacje dla tego kraju.

– powiedział Strik.

Pozostałe 26 krajów UE ma możliwość pozbawienia polskich ministrów prawa głosu w Radzie Europejskiej w trybie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. To może być dyskutowane już pod koniec tego miesiąca na spotkaniu ministrów UE.

nieuweoogst.nl/fot.pixabay