PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Dobrostan zwierząt – konsultacje potrwają jedynie do 21 stycznia

Dobrostan zwierząt – konsultacje potrwają jedynie do 21 stycznia

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-11 19:32:56
Dobrostan zwierząt

Dobrostan zwierząt jest tematem konsultacji publicznych. Konsultacje związane są z przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej. Potrwają one do 21 stycznia.

Celem przeglądu prawodawstwa - według Komisji Europejskiej - ma być poprawa dobrostanu zwierząt oraz poszerzenie zakresu przepisów, poprzez dostosowanie ich do najnowszych dowodów naukowych, aktualnych priorytetów politycznych i oczekiwań społecznych, przy jednoczesnym ułatwieniu egzekwowania tych przepisów.

Weź udział w konsultacjach

Aby wziąć udział w tych konsultacjach na temat jakim jest dobrostan zwierząt, należy wypełnić kwestionariusz online dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Pytania zawarte w kwestionariuszu dotyczą dobrostanu zwierząt na poziomie gospodarstwa, transportu zwierząt oraz ich uśmiercania.

Resort zaznacza, że istnieje możliwość przekazania opartych na doświadczeniach opinii dotyczących m.in.: gatunków/kategorii zwierząt, które powinny być objęte nowymi szczegółowymi wymogami, możliwości wykonywania kastracji, usuwania rogów, przycinania dziobów i usuwania części ogona u świń, okresów stopniowego wycofywania, a następnie zakazania stosowania klatek w utrzymaniu zwierząt, wymagań podczas transportu zwierząt, zakazu uśmiercania jednodniowych piskląt płci męskiej, wprowadzenia przepisów regulujących utrzymywanie i uśmiercanie ryb w gospodarstwach rybackich.

"Ministerstwo zachęca rolników i reprezentujące ich organizacje oraz wszystkie podmioty związane z produkcją zwierzęcą do czynnego udziału w procesie konsultacji, ponieważ ich głos powinien być szczególnie istotny w dalszych pracach nad przyszłymi regulacjami dotyczącymi dobrostanu zwierząt" – czytamy w komunikacie.dobrostan zwierzat hodowlanych

Konsultacje w sprawie tematu jakim jest dobrostan zwierząt rozpoczęły się 15 października 2020 r. Dotychczas do KE wpłynęło ponad 13 tys. opinii ws. dobrostanu zwierząt, najwięcej od organizacji producenckich oraz pozarządowych. 1/3 wszystkich opinii przekazała Francja (33 proc.). Z Polski wpłynęło 890 opinii (7 proc.).

Dobrostan zwierząt temat spotkania grupy roboczej w ramach Copa-Cogeca

Copa-Cogeca 16 grudnia 2021 roku zorganizowała spotkanie w ramach grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt”. Polskę reprezentował Adam Drosio.

Adam Drosio to ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Uczestnicy spotkania bardzo entuzjastycznie przyjęli i liczyli na informacje związane z podpisaniem porozumienia między Francją, a Chinami o tzw. regionalizacji, która zagwarantuje możliwość eksportu wieprzowiny do Państwa Środka w sytuacji wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.

Delegacja państw członkowskich pogratulowała Francji podpisania umowy i wyraziła nadzieję, że będzie to krok naprzód w negocjacjach i że inne kraje UE mogą liczyć na podobną szansę.

Będzie to wymagało wypracowania procedur ze stroną chińską, które dadzą gwarancję bezpieczeństwa i wykluczą możliwość przeniesienia ASF z pozostałych krajów członkowskich. „Francuzi podkreślili, że rozmowy z Chińczykami wymagały dużej cierpliwości i pokory. Niezbędne było przekonanie partnerów z Chin o pełnej transparentności przepisów i procedur. Nawet jeżeli niektóre pytania wydawały się abstrakcyjne to były udzielane odpowiedzi z szacunkiem i uznaniem odmiennego punktu widzenia. Dzięki temu udało się uzyskać rozwiązania korzystne dla obu stron” – mówił po spotkaniu Adam Drosio.

Czytaj również: Adam Drosio: unijne normy dotyczące dobrostanu zwierząt należą do najwyższych na świecie

PAP/fot.pixabay