PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Czekolada nie może zostać nazwana czekoladą, bo nie ma w niej... cukru

Czekolada nie może zostać nazwana czekoladą, bo nie ma w niej... cukru

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-02-05 16:14:02
czekolada

Niemiecki producent czekolady Ritter Sport wprowadza na rynek nową czekoladę, ale nie może jej tak nazywać. Z rozporządzenia ws. wyrobów kakaowych wynika bowiem, że czekolada musi zawierać cukier, a w nowym wyrobie go nie ma – informuje dziennik "Bild".

Czekolada musi zawierać cukier według niemieckiego rozporządzenia

Producent czekolady wprowadza na rynek nową czekoladę – choć nie wolno jej tak nazwać; ta dziwna sytuacji wiąże się z prawem żywnościowym. Zgodnie z rozporządzeniem z 2003 roku, czekolada składa się nie tylko ze składników takich, jak masa kakaowa, proszek kakaowy i masło kakaowe, ale także z cukru.

Nie ma go jednak w nowym produkcie Ritter Sport o nazwie "Cacao y Nada". Do słodzenia firma z Waldenbuch koło Stuttgartu używa zamiast tego naturalnego soku kakaowego, który pozyskuje z strąków kakao na plantacji w Nikaragui.

"Rozporządzenie to rodzaj ustawowej książki kucharskiej – każdy, kto je narusza, naraża się na karę grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet na nakaz zaprzestania sprzedaży. Ritter Sport narzeka, że niemieckie prawo żywnościowe nie jest już aktualne w tej kwestii" – pisze dziennik "Tagesspiegel".

Czekolada – 100% kakao to nie wszystko!czekolada1

Fakt, że wyrób składający się w 100 proc. z kakao, bez dodatku cukru, nie powinna być tak nazywana jest absurdem – stwierdził w oświadczeniu szef Ritter Sport Andreas Ronken. "Jeśli kiełbasę można zrobić z grochu, czekolada również nie potrzebuje cukru. Obudźcie się! Taka jest nowa rzeczywistość" – napisał.

Jednak Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (vzbv) uważa, że właściwe dla nowego produktu Ritter Sport jest określenie "batonik kakaowy", a nie czekolada.

"Z jednej strony producenci muszą przestrzegać obowiązującego prawa żywnościowego. Z drugiej strony termin czekolada może dezorientować lub oszukiwać niektórych konsumentów, ponieważ oczekują pewnych składników. Dlatego zawsze opowiadamy się za deklarowaniem produktów z maksymalną jasnością dla konsumenta"- mówi Stephanie Wetzel, kierownik vzbv ds. przejrzystego informowania o żywności.

Czytaj także: Jelenie weszły na lód, a ten się załamał. 15 z 28 jeleni uratowali strażacy

PAP/fot.pixabay


Jan Krzysztof Ardanowski: Rolnicy oczekują stabilnych i wysokich cen zbóż

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-30 13:00:00

Szczepan Wójcik: Jesteśmy w czołówce państw z blokowanymi inwestycjami

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 11:00:00

Duda: Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z tematów szczytu NATO

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 18:30:00

BULT SMOGOWICZE