PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Czeka nas walka o pracowników z Ukrainy?

Czeka nas walka o pracowników z Ukrainy?

Autor: Świat Rolnika 2016-11-28 07:54:04
Czeka nas walka o pracowników z Ukrainy?
Unia Europejska do końca roku podejmie ostateczne decyzje dotyczące zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy. Czy te decyzje są istotne? Jak wpłyną na rynek pracy w rolnictwie?
W pierwszej połowie bieżącego roku polscy pracodawcy zgłosili zamiar zatrudnienia ponad 800 tysięcy Ukraińców. To o ponad 65 proc. więcej niż przed rokiem. Decyzja Unii Europejskiej o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy może się negatywnie odbić na rynku pracy w rolnictwie. Warunki oferowane w innych krajach UE są  atrakcyjniejsze niż w Polsce. A przecież w nadchodzących latach niekorzystne zmiany demograficzne w naszym kraju będą się nasilać.
 
Według prognoz długoterminowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2015-2020 liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce spadnie o około 500 tysięcy. Po zmianie ustawy emerytalnej może jednak tych osób być mniej o 1,5 mln. Zanim odczujemy finansowe skutki braku składek emerytalnych od tych obywateli, musimy ich jakoś zastąpić na rynku pracy. Szanse na powrót znaczącej liczby Polaków, którzy wyemigrowali za pracą, są niewielkie. Realniejsze może być przygotowanie atrakcyjnej oferty pracy dla naszych wschodnich sąsiadów. 
 
Pomysły zaostrzenia polityki zatrudniania Ukraińców dezaktualizują się – nie tylko w Polsce. Na korzyści z bezwizowego ruchu liczą pracodawcy wielu krajów Unii. By konkurować z innymi państwami UE, Polska formułuje propozycje ułatwień w uzyskiwaniu u nas pracy, a nawet rozważa możliwość zapraszania Ukraińców do przyjazdów całymi rodzinami, osiedlania się u nas. Musimy działać szybko. Jeśli będziemy się zastanawiać za długo, ubiegną nas bardziej zdeterminowani partnerzy z UE.
 
ogrodinfo.pl//AZK/Fot. pixabay.com