PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / COP26: Obiecano 4 mld dolarów na pomoc dla rolnictwa

COP26: Obiecano 4 mld dolarów na pomoc dla rolnictwa

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-07 10:31:53
COP26

45 krajów zobowiązało się w sobotę na konferencji klimatycznej COP26 do przekazania 4 mld dolarów na pomoc krajom rozwijającym się.

Przywódcy chcą, by ich rolnictwo stało się bardziej ekologiczne i odporne na zmiany klimatu, a gospodarka gruntami bardziej zrównoważona.

COP26: 4 miliardy na rolnictwo

Obiecane na trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 środki mają pomóc rolnikom w krajach rozwijających w zwiększeniu wydajności, wdrożeniu innowacji, w tym rozwoju upraw bardziej odpornych na zmiany klimatu i poprawę zdrowia gleby, tak aby ograniczyć konieczność zajmowania na potrzeby rolnictwa kolejnych gruntów.

Aby utrzymać cel 1,5 st. C, potrzebujemy działań ze strony każdej części społeczeństwa, w tym pilnej transformacji w skali globalnej sposobu, w jaki zarządzamy ekosystemami oraz uprawiamy, produkujemy i konsumujemy żywność. Musi nastąpić uczciwa i sprawiedliwa transformacja, która ochroni środki do życia i bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi na całym świecie, a rolnicy, ludność rdzenna i społeczności lokalne odegrają w tych planach główną rolę.

– oświadczył brytyjski minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.

Problemy ze zmianami klimatu

Głównym celem COP26 jest wzmocnienie uzgodnień COP26 rolnictwo zawartych w Paryżu w 2015 r., gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą "kontynuować wysiłki" w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu "znacznie poniżej" 2,0 st. C.

W związku z rosnącą na świecie liczbą ludności, a co za tym idzie rosnącymi potrzebami żywnościowymi, pod uprawy rolne przeznaczane są kolejne tereny, często lasy bądź łąki. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach rozwijających się. W efekcie poziom emisji rośnie podwójnie – bo zwiększa się powierzchnia gruntów użytkowanych przez człowieka, a z nich pochodzi ok. jedna czwarta światowej emisji gazów cieplarnianych, a zmniejsza się obszar lasów, które dwutlenek węgla pochłaniają.

Czytaj też: Aktywiści aresztowani podczas COP26 w Glasgow

PAP/fot.tt,Lidia Wojtal,Akcja Socjalistyczna


Autor: Emilia Gromczak

Konferencja UPEMI. Kołakowski: Drób jest naszą wizytówką


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Lepiej więcej płacić za żywność, niż mieć to co na Ukrainie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk z brutalną szczerością: Na spadek cen żywności bym nie liczył


BULT SMOGOWICZE