O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-12-2021

Autor: Oliver Pochwat

Krzysztof Ciecióra: Paszportyzacja żywności nie będzie się wiązać z biurokracją

Ciecióra

Krzysztof Ciecióra w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.info wypowiedział się na temat projektu paszportyzacji żywności zainicjowanego przez NASK, KOWR oraz MRiRW.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uważa, że projekt paszportyzacji polskiej żywności to gwarancja informacji na temat tego, skąd pochodzi kupowany produkt. Uważa również, że proces paszportyzacji nie zrzuci na rolników dodatkowych obowiązków związanych z nadmierną biurokracją. Wszystko ma być opracowane w sposób lekki i niebiurokratyczny.

ŚwiatRolnika.info: Co właściwie da nam paszportyzacja żywności?

Krzysztof Ciecióra: Przede wszystkim da gwarancję tego, że konsument będzie wiedzieć, skąd pochodzi dany produkt. Myślę, że jest to istotne. Dzisiaj w Europie mamy problem z egzekwowaniem tego, by produkty takie jak owoce i warzywa, miały jasno określoną swoją ojczyznę. Paszportyzacja jest takim właśnie wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rolników, żeby jednoznacznie na to wskazywać.

ŚwiatRolnika.info: Słusznie Pan zauważył, że w Europie występuje problem fałszowania żywności. Załóżmy, że dany produkt przyjeżdża do Polski z jakiegoś kraju, a sklep sprzedaje go jako pochodzący z Polski. Jest to świadome wprowadzanie klienta w błąd. W związku z pandemią COVID-19 paszporty kojarzą się negatywnie. Czy paszportyzacja żywności powinna się źle kojarzyć?Cieciora 0202

Krzysztof Ciecióra: Wiem, że istnieją obawy, iż to będzie wiązało się z biurokracją. Czytałem takie opinie na forach, oraz twitterze, gdzie wspominano, że będą potrzebne nowe pomieszczenia do gromadzenia dokumentacji. Oczywiście niczego takiego nie będzie. Paszportyzacja żywności zorganizowana zostanie w sposób lekki, niebiurokratyczny i nie będzie w żaden sposób nadmiernie absorbować rolników. Jednak minimum formalności będzie trzeba dopełnić, ale jest to w naszym wspólnym interesie.

ŚwiatRolnika.info: Czy rzeczywiście paszportyzacja żywności sprawi, że konsumenci zaczną realnie wybierać polskie produkty, co przełoży się rozwój rolnictwa, a to z kolei na wpływy do budżetu?

Krzysztof Ciecióra: Na pewno! Te trendy zostały złamane. Jeszcze kilka lat temu trzeba było przekonywać konsumentów, by kupowali polskie produkty. Dzisiaj wydaję mi się, że znaczna część konsumentów traktuje to jako coś normalnego i my musimy im pomagać, aby towary te były odpowiednio oznaczone. Konsument musi mieć pewność, że kupuje polskie produkty. Musi to być zrobione w sposób wygodny, bo każdemu z nas jest najwygodniej iść do sklepu, zapakować produkty, zapłacić i wyjść. Dlatego też paszportyzacja żywności daje nam kolejne narzędzia, by wpływać na pośredników bądź na ekspozycje produktów na półkach sklepowych. Wszystko, by zachęcać i zwracać uwagę na nasze produkty.

ŚwiatRolnika.info: A co, jeśli niektóre firmy, mimo wprowadzenia paszportyzacji żywności, będą tego unikały? Z jakimi karami powinny się spotykać? Czy w ogóle ten proceder będzie miał miejsce?

Krzysztof Ciecióra: Na pewno będą pewne próby ominięcia prawa. Nie znam przepisu prawnego, którego nie próbowano ominąć. Na pewno będziemy nakładać sankcje na takie firmy. Będziemy to weryfikować. Będzie to zmiana mentalności, za którą idzie zmiana legislacyjna i będziemy z tych zmian korzystać.

Czytaj również: Paszportyzacja żywności, czyli program unikatowy na skalę światową

fot.tt/k_cieciora

swiatrolnika.info 2023