PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Cem Özdemir – wegetarianin i nowy niemiecki minister rolnictwa

Cem Özdemir – wegetarianin i nowy niemiecki minister rolnictwa

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-11-29 15:00:24
Cem Özdemir

Cem Özdemir jest niemieckim ministrem rolnictwa, który jest wegetarianinem, ma ostry jak brzytwa język i chce uczynić sektor rolny bardziej zrównoważonym.

W ostatnich dziesięcioleciach wyspecjalizował się w różnych innych dziedzinach. W parlamencie niemieckim był na przykład odpowiedzialny za ruch drogowy i infrastrukturę, a w parlamencie europejskim za stosunki zagraniczne. Cztery lata temu był nominowany na ministra spraw zagranicznych w koalicji z chadekami, która w ostatniej chwili upadła. W tym tygodniu został ministrem rolnictwa z nominacji partii Zielonych.

Cem Özdemir nowym niemieckim ministrem rolnictwa

Niemiecka praca wskazuje, że Cem Özdemir nie jest wstępnie obciążony żadnymi informacjami, kiedy będzie kształtował politykę rolną nowego rządu. Jednocześnie utrudnia to ocenę tego, jak chce w ogóle postępować. Jasne jest, że minister-wegetarianin chce on zerwać z ostrożną polityką swojej poprzedniczki Julii Klöckner (CDU).

We wcześniejszym wywiadzie Özdemir powiedział, że nowy rząd z Zielonymi powinien podążać drogą wytyczoną przez czerwono-zielony rząd kanclerza Gerharda Schrödera około 20 lat temu. W tej koalicji Renate Künast z Zielonych była ministrem rolnictwa. Była szczególnie zaangażowana w bardziej zrównoważone rolnictwo. Wielu niemieckich rolników nie było wówczas na to gotowych, a ona sama regularnie popadała w ostre konflikty z sektorem.

Tymczasem wydaje się, że w sektorze rolniczym istnieje większa otwartość na zielonego ministra rolnictwa. Duży Związek Zawodowy Rolników (DBV) reaguje ostrożnie, ale prezes Joachim Rukwied zwraca uwagę na to, że nowy minister dorastał w tej samej okolicy, w której lider Związku Zawodowego Rolników ma swoją firmę. To może dać pewne uznanie.

Bardziej postępowe Arbeitsgemeinschaft bäuerliche Landwirtschaft nazywa nominację Özdemira "interesującym wyzwaniem" i chwali jego doświadczenie polityczne. Mała grupa interesu Freien Bauern twierdzi, że nie jest dla nich problemem posiadanie wegetariańskiego ministra rolnictwa. Chcieliby jednak wyjaśnić mu, dlaczego wegetariańskie lub wegańskie rolnictwo nie działa.

Cechy Özdemira, z którymi przedstawiciele rolnictwa będą musieli się zmierzyć, to jego zamiłowanie do ekologii i zrównoważonego rozwoju, a także ostry jak brzytwa język. Zarówno przyjaciele, jak i wrogowie obawiają się jego kąśliwej krytyki, gdy nie podoba mu się postawa lub stanowisko jego rozmówców. Pytanie brzmi, czy Özdemirowi, jako ministrowi, uda się być bardziej powściągliwym w tym względzie.

Kontrowersyjna nominacja

Wybór Özdemira na stanowisko ministra rolnictwa doprowadził Cem Ozdemir w zeszłym tygodniu do wojennych scen w Partii Zielonych. Zwolennicy kandydata Antona Hofreitera, biologa i uznanego orędownika rolnictwa bardziej przyjaznego dla przyrody i zwierząt, zbuntowali się.

Wewnętrzna walka doprowadziła do pewnego odroczenia formalnej nominacji, ale ostatecznie niczego nie zmieniła. Główny argument: jeśli nie weźmiemy Özdemira, nie będziemy mieli ani jednego ministra z wykształceniem migracyjnym. A to jest nie do przyjęcia dla Zielonych z ich silnym naciskiem na mniejszości.

Dlatego ministerstwo Özdemira będzie bardzo krytycznie obserwowane nie tylko przez opozycję, ale także przez niektórych jego kolegów z własnej partii. Dotyczy to w szczególności lewicowego skrzydła ekologów w Zielonych, którzy zgrzytali zębami po opublikowaniu umowy koalicyjnej. Dzięki liberalnej FDP wiele zamierzeń z programu wyborczego Zielonych zostało w nim mocno rozwodnionych. Od Özdemira będzie się teraz wymagać, aby zrealizował jak najwięcej z nich. I będzie chciał nad tym popracować.

Cem Özdemir urodził się w 1965 roku w Bad Urach, mieście liczącym około 12 000 mieszkańców, położonym w południowej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Kilka lat wcześniej jego rodzice wyemigrowali z tureckiej wsi do Niemiec, gdzie pracowali jako gastarbeiterzy.

Po ukończeniu szkoły średniej młody Özdemir studiował pedagogikę społeczną. W wieku piętnastu lat zapisał się do Zielonych. W Bad Urbach Özdemir działał jako wolontariusz w sklepie Trzeci Świat oraz w projekcie segregacji odpadów domowych. W Badenii-Wirtembergii rozpoczął swoją karierę polityczną w 1989 roku jako członek regionalny Partii Zielonych. W 1994 roku Özdemir został pierwszym posłem z tureckimi korzeniami, który został wybrany do Bundestagu. Po ujawnieniu pewnych nieprawidłowości finansowych nie ubiegał się o reelekcję w 2002 roku.

W 2003 roku rozpoczął pracę w German Marshall Fund of the US w Waszyngtonie i Brukseli. Następnie w latach 2004-2009 Özdemir był posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Zielonych. W 2008 r. został wybrany na krajowego przewodniczącego Zielonych, którą to funkcję pełnił do początku 2018 r. Od 2013 roku jest ponownie posłem do Bundestagu. Był tam przewodniczącym Komisji Ruchu Drogowego i Infrastruktury Cyfrowej.

Niemieccy Zieloni atakują polski atom! Pomaga im poseł KO...

nieuweoogst.nl/fot.fb, Cem Özdemir