PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Brytyjski eksport żywności do UE gwałtownie spada przez Brexit

Brytyjski eksport żywności do UE gwałtownie spada przez Brexit

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-09 14:05:50
Brytyjski eksport żywności

Brytyjski eksport żywności i napojów do Unii Europejskiej odnotował "katastrofalny" spadek w pierwszej połowie roku z powodu barier handlowych związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Najbardziej ucierpiał eksport wołowiny i sera.

Brytyjski eksport żywności spada

British Food and Drink Federation (FDF) przekazał, że nawet zwiększona sprzedaż do krajów trzecich, w szczególności do Chin i Australii, nie jest w stanie zrekompensować strat, jakie zanotował brytyjski eksport żywności do UE.

Wznowienie eksportu na rynki poza UE to dobra wiadomość, ale nie rekompensuje ona katastrofalnej straty 2 mld funtów w sprzedaży do UE. Jest to wyraźny dowód na poważne trudności, z jakimi nadal borykają się producenci w naszym sektorze i na realną potrzebę dalszego dodatkowego wsparcia.

– powiedział Dominic Goudie, szef handlu międzynarodowego w FDF.

Czytaj więcej: Wzrost cen poważnie uderza w zdrowie psychiczne Polaków

Eksport żywności cierpi przez Brexit

W porównaniu z pierwszą połową 2019 roku, kiedy Wielka Brytania była jeszcze częścią Unii Europejskiej, w pierwszej połowie tego roku największy spadek, o 37 procent, odnotowała wołowina. Kolejne miejsca zajęły sery - 34 procent oraz nabiał i czekolada - 19 procentowy spadek.

Praktycznie jedna czwarta szacowanych strat wynika ze spadku wywozu do sąsiedniej Irlandii. Eksport do Niemiec, Hiszpanii i Włoch spadł o połowę w tym samym okresie. Spadek eksportu tylko potęguje problem braku kierowców ciężarówek i magazynierów. Wszystkie elementy łańcucha dostaw borykają się z problemami.

agris.cz/fot.pixabay


Dworczyk: Efektywny transport zboża z Ukrainy wymaga czasu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 23:00:00

Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00

Sasin: Krajowa Grupa Spożywcza zostanie poszerzona o kolejne podmioty

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 11:30:00

BULT SMOGOWICZE