PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Białoruś wprowadza zakaz importu produktów rolno-spożywczy z Polski

Białoruś wprowadza zakaz importu produktów rolno-spożywczy z Polski

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-10 15:54:15
zakaz importu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Białoruś wprowadza zakaz importu różnych produktów rolno-spożywczych z Polski. 

Od 1 stycznia 2022 r. Białoruś wprowadza zakaz importu szeregu produktów rolno spożywczych z państwa Unii Europejskiej (w tym Polski), a także USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii. Informację podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zakaz ma obowiązywać przez 6 miesięcy i obejmie takie produkty, jak mięso wołowie czy też drobiowe.

Białoruś wprowadza zakaz importu zakaz importu Białoruś

W piątek resort rolnictwa poinformował o tym, że Białoruś wprowadza zakaz importu szeregu produktów rolno spożywczych z państwa Unii Europejskiej (w tym Polski), a także USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii. Zakaz ma wejść 1 stycznia i będzie obowiązywał 6 miesięcy. Dotyczy takich towarów, jak mięso wołowe, mięso wieprzowe, mięso i produkty drobiowe, podroby, tłuszcze, kiełbasy, mięso solone, suszone i wędzone, mączka mięsna, mleko i produkcja mleczarska, warzywa, owoce, orzechy, wyroby cukiernicze, sól.

Minister Kowalczyk zapowiedział pomoc dla firm, które eksportują całość swoich produktów na Białoruś. 

Produkty wyłączone z zakazu

Wskazano, że z zakaz importu nie obejmie produktów, które zostaną wwiezione przed rozpoczęciem jego obowiązywania, towary do użytku indywidualnego, żywność dla dzieci i szereg innych pozycji „krytycznego importu”. Zaznaczono, że przewidziana jest także procedura uzyskiwania kwot na towary objęte embargiem, jeśli będą one potrzebne na rynku białoruskim.

"Jednocześnie strona białoruska zastrzega sobie prawo do rozszerzenia listy towarów, których dotyczy zakaz importu” – czytamy w informacji MRiRW.

Dodano, że wykaz wszystkich produktów objętych zakazem znajduje się w załączniku 1 do Rozporządzenia Rady Ministrów Republiki Białorusi z 6 grudnia 2021 r. nr 700 ws. zastosowania specjalnych środków wobec poszczególnych rodzajów towarów.

Sprawdź również: Białoruś szykuje embargo. Czy uderzy w polskich rolników?

fot.pixabay.com