PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Bartosik: dofinansowanie z budżetu krajowego na "szklankę mleka" – bez zmian

Bartosik: dofinansowanie z budżetu krajowego na "szklankę mleka" – bez zmian

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-06-19 06:14:15
Batrosik

Dofinansowanie "Programu dla szkół", czyli tzw. szklanki mleka i owoców w roku szkolnym 2021/2022 z budżetu krajowego nie zostało zmienione. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 128 mln zł – poinformował w środę wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Bartosik o ważnym programie

Wiceminister odpowiadając na pytania posłów KO wyjaśnił, że na program będzie jednak mniej pieniędzy, gdyż jest on częściowo współfinansowany z budżetu UE. W tym roku Unia na cel przeznaczy 220,8 mln euro wobec 250 mln euro w ubiegłym roku. Powodem jest wyjście z UE Wielkiej Brytanii, która, choć miała przyznane środki, nie korzystała z nich.polowy bartosik 2021 2

W rezultacie unijny budżet dla Polski na "dożywianie" dzieci w szkole zmniejszył się o 12,6 proc., ale nie uległ zmianie budżet krajowy. "Sytuacja ta spowodowała, że w programie dla szkół podjęto decyzje o utrzymaniu w przyszłym roku szkolnym liczby porcji na poziomie roku ubiegłego, tj. 80 porcji mlecznych i 80 porcji owocowo-warzywnych, i to przy szacowanym wzroście o 152 tys. uczniów w grupie docelowej" – tłumaczył Bartosik.

Jak mówił, zmiany "koszyka" produktów zostały wypracowane i zaakceptowane przez przedstawicieli ministerstw i instytucji zaangażowanych w administrowanie programem.

Czytaj także: MRiRW: konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

Bartosik zapewnia, że resort trzyma rękę na pulsie

Zapewnił, że ministerstwo rolnictwa monitoruje program dla szkół i dostosowuje go do bieżącej sytuacji. Dodał, że w razie potrzeby nastąpi zmiana przepisów.
Unijne programy "Mleko w szkole" i "Owoce i warzywa w szkole" realizowane były w Polsce od kilku lat. Polska do programu przystąpiła od razu po akcesji do Unii, czyli w 2004 r. Obecnie programy te są połączone.

W programie uczestniczą głównie uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych, czyli ok. 1,7 mln dzieci.

Celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania dzięki działaniom towarzyszącym o charakterze edukacyjnym.

PAP/fot. pixabay