PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Ardanowski: Państwo musi w bardziej zarządzać rynkiem żywności

Ardanowski: Państwo musi w bardziej zarządzać rynkiem żywności

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-05 19:30:00
Ardanowski

Państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności – ocenił były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych – podkreślił po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju. Podkreślił, że konieczna jest również bieżąca analiza stanu zapasów strategicznych, a także żywności przechowywanej w gospodarstwach rolnych i produkcji w toku.

Ardanowski o bezpieczeństwie żywnościowym

We wtorek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju. Jak zapowiedział kierujący Radą Jan Krzysztof Ardanowski, konkluzje z wtorkowego posiedzenia zostaną przedstawione przez prezydenta rządowi. Były minister rolnictwa podkreślił, że zdaniem Rady, państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności.

,,Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych, podobnie jak bezpieczeństwo militarne, może nawet z zapisaniem szczególnej, opiekuńczej roli państwa w odpowiednich akrach prawnych" – dodał.

Podkreślił, że konieczna jest również bieżąca analiza stanu zapasów strategicznych, a także żywności przechowywanej w gospodarstwach rolnych i produkcji w toku.

,,Jest potrzebny również państwowy terminal zbożowy, czy do przeładunku nasion, który byłby dodatkowym elementem pozwalającym państwu na odgrywanie stabilizującej i strategicznej roli na rynku rolnym" – dodał.

Ardanowski skrytykował zgłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. pakiet Europejski Zielony Ład, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Według niego wejście w życie Zielonego Ładu spowoduje zmniejszenie produkcji żywności w Europie.

,,Nie wolno do tego dopuścić. Opinia Rady - podzielana przez pana prezydenta – mówi o tym, że trzeba wstrzymać realizację Zielonego Ładu" – powiedział.

Ardanowski

Czytaj też: Ardanowski: Rosyjskie wojsko celowo niszczy ukraińskie rolnictwo

PAP/fot.MRiRW


Autor: Polska Agencja Prasowa

PSL: Premier Morawiecki jest likwidatorem polskiego rolnictwa


Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Polska wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów


BULT SMOGOWICZE