PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Anna Bryłka: Nie ma woli politycznej, by pomagać ukraińskim rolnikom

Anna Bryłka: Nie ma woli politycznej, by pomagać ukraińskim rolnikom

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-29 13:01:00
Anna Bryłka

Anna Bryłka jest zdania, że brak realnej pomocy państw zachodniej Europy w eksporcie Ukraińskiego zboża może wynikać z braku woli politycznej.

Ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldgusen poinformowała, że Koleje Niemieckie są gotowe do pomocy w transporcie ukraińskiego zboża. Według deklaracji codziennie od lipca Deutsche Bahn będzie transportować zboże z Ukrainy. Ma to pomóc rozwiązać problem nieustającej blokady ukraińskich portów przez Rosjan.

ŚwiatRolnika.info: Czy cała Unia Europejska włącza się w pomoc ukraińskim rolnikom?

Anna Bryłka: Oczywiście, że nie. Generalnie chodzi o to, że wszystkie działania, które mówią, że mamy zwiększać eksport zboża z Ukrainy do państw, które są zagrożone głodem, nie sprawdza się. Całe zboże zostaje na terenie Unii Europejskiej lub przede wszystkim w Polsce. Nawet jak na statki w Rumunii, czy w Polsce załadowano kukurydzę, to okazało się, że popłynęła ona do Hiszpanii, a nie do Afryki Północnej, czy na Bliski Wschód. To jest pierwsza rzecz, że zboże trafia nie tam, gdzie powinno, tylko zostaje w Unii Europejskiej. Co więcej, okazuje się, że szef Ukraińskich Izb Rolniczych powiedział, że to nie pomaga ukraińskim rolnikom, a ogromnym Agro holdingom niemieckim, chińskim, które mają swoje gospodarstwa. Ukraińskie rolnictwo to albo bardzo duże, albo bardzo małe i rozproszone.

ŚwiatRolnika.info: Koleje niemieckie zapowiedziały pomoc w transporcie ukraińskiego zboża. Uda się?

Anna Bryłka: Chciałby to zobaczyć. Jakiś czas Unia Europejska narzuciła wymóg, aby 25 mln ton ukraińskiego zboża zostało wywiezione z Ukrainy w ciągu kilku miesięcy. Obiecali przy tym, że niemieckie, czy holenderskie wagony przyjadą na granice i będą transportować zboże. Nic takiego się jeszcze nie zdarzyło. Dopóki nie zobaczę transportu kolejowego lub drogowego, to nie uwierzę.

ŚwiatRolnika.info: Co roku mówimy o tym, że w Afryce jest klęska głosu i cały świat robi co może, żeby pomóc. Dziś Ukraińskie zboże nie może trafić do potrzebujących w rejony świata zagrożone głodem i nikt nie spieszy do pomocy.

Anna Bryłka: To jest bardzo dziwne. To, że w deklaratywnej formie tak to wygląda, to w faktycznej jest inaczej. Dużo się mówi, a mało się w tej sprawie robi. Jeżeli państwa nie zatroszczą się o swój interes, to żadna organizacja międzynarodowa i państwo nie zrobi tego a nich. To jest prosta konkluzja, Gdyby była wola polityczna wywiezienia ukraińskiego zboża konkretne miejsce, to by to zostało zrealizowane. To można zrealizować. Opcji jest wiele. Można nawet misją międzynarodową. Nie ma woli politycznej, a polscy rolnicy będą ponosić koszty nieuregulowanego handlu.

Wygląda to tak, że międzynarodowe koncerny po prostu chcą się pozbyć ukraińskiego zboża, które mają. Chcą je sprzedać, ponieważ zbliżają się żniwa i chcą sobie zapewnić miejsce magazynowe.

Anna Bryłka

Dla mnie to zastanawiające, że jeśli zbiory na Ukrainie będą mniejsze w tym sezonie, a wszystko na to wskazuje, to ukraiński rząd powinien gromadzić jakieś zapasy, a nie pozbywać się całego zboża. To jest dość dziwne i ważne. Mało się mówi o tym, że Rosja jest światowym eksporterem pszenicy. To oznacza również brak rosyjskiego zboża na światowym rynku.

ŚwiatRolnika.info: Jak Pani zdaniem powinny zachować się Kraje UE, aby efektywnie pomagać Ukrainie w sprawie eksportu zboża?

Anna Bryłka: Trudno powiedzieć, gdyż w Niemczech i Francji dyskusja o tym, że ukraińskie produkty rolno-spożywcze mogą zalać ich rynek, odbywała się dużo wcześniej. W Polsce dyskusja rozpoczęła się, gdy zaczęły spadać ceny skupu i gdy rolnicy zaczęli odczuwać, że jest bardzo duża podaż ziarna na rynku. Teraz ceny skupu spadają. Moim zdaniem ze strony państw Zachodniej Europy nie ma woli politycznej chęci pomocy i współpracy. To, że dużo się o tym mówi, nie znaczy, że tak jest.

Czytaj także: Koleje Niemieckie pomogą Ukrainie i będą przewozić zboże