PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Andrzej Gantner: Polska ma mocną pozycję na rynku żywności w UE

Andrzej Gantner: Polska ma mocną pozycję na rynku żywności w UE

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-04 10:30:00
Gantner

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, był gościem w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

,,Mamy już mocną pozycję na rynkach Unii Europejskiej, ale ubiegły rok był także czasem, w którym umacnialiśmy naszą pozycję na rynkach krajów trzecich. To jest bardzo ważne, bo bycie uzależnionym tylko od jednego – co prawda dużego – rynku, to nie jest dobra strategia. Rynki trzeba dywersyfikować, trzeba szukać nowych odbiorców. Polska żywność zdobywa nowych klientów zarówno w krajach azjatyckich, jak i również w krajach afrykańskich oraz w Ameryce Południowej” – powiedział.

Andrzej Gantner: Paszportyzacja żywności to dobry pomysł

Startuje pilotaż projektu tzw. paszportyzacji żywności. Projekt ma rozszerzyć wiedzę Polaków o tym, skąd pochodzi żywność, jaka jest jej jakość i jakim zabiegom ją poddano. Jak tłumaczy Andrzej Gantner w rozmowie z Radiem Maryja, paszporty żywnościowe to bardzo dobry pomysł.

,,Myślę, że to jest dobra inicjatywa, bo każdy z nas ma prawo wiedzieć dokładnie, skąd wziął się surowiec, z którego została wyprodukowana żywność; jaki łańcuch żywnościowy przeszedł produkt aż do momentu, kiedy znalazł się na półce sklepowej” – wyjaśnił na antenie Radia Maryja.

Jednakże paszporty żywnościowe wymagają odpowiedniego przygotowania informatycznego, a także systemu rejestrowania i systemu podążania za produktem. Szef Polskiej Federacji Producentów Żywności zauważył, że Unia Europejska określiła pewne ramy tego, co nazywamy „podwójną jakością”.

,,To, co zrobiła KE, to jest podstawa prawna do tego, żeby wydać rozporządzenia krajowe, które jeszcze bardziej szczegółowo określą, co jest „podwójną jakością”, a co jest tylko i wyłącznie dopasowaniem do preferencji konsumentów” – wskazał gość stacji.

W Polsce marnuje się 5 milionów ton żywności

Jak dodał dyrektor Polskiej Federacji ProducentówGantner zywnosc 02 Żywności, Polska jest eksporterem trzech grup produktów: mięsa, mleka oraz owoców i warzyw.

,,Warto też pamiętać, że eksportujemy również dosyć dużo wyrobów cukierniczych, piekarniczych, napojów, słodyczy, które cieszą się dużym uznaniem w krajach arabskich” – wskazał Andrzej Gantner.

,,Mamy już mocną pozycję na rynkach UE, ale ten miniony rok był także rokiem, w którym umacniamy naszą pozycję na rynkach krajów trzecich. To jest bardzo ważne, bo bycie uzależnionym tylko od jednego – co prawda dużego – rynku, to nie jest dobra strategia. Trzeba rynki dywersyfikować, trzeba szukać nowych odbiorców. Polska żywność zdobywa nowych klientów zarówno w krajach azjatyckich, jak również w krajach afrykańskich oraz w Ameryce Południowej” – dodał.

Dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności przypomniał, że w Polsce marnuje się 5 mln ton żywności rocznie.

,,Przeliczając mniej więcej na pieniądze, to tak jakby każda polska rodzina włożyła do lodówki 300 zł i po prostu te 300 zł wyjęła i wrzuciła do kosza” – wyjaśnił.

,,Ogólnie na świecie brakuje żywości i będzie jej brakowało coraz bardziej, bo są zmiany klimatyczne, duży przyrost naturalny itd. Również źródła żywności się wyczerpują. Natomiast jeśli patrzymy na Polskę, na UE, to faktycznie żyjemy w bańce nadprodukcji żywności i bardzo dobrej dostępności do żywności”– stwierdził.

Czytaj też: KRD: Branża rolno-spożywcza ma pół miliarda złotych długów!

radiomaryja.pl/fot.screen yt, WorldFood Poland/fot.pixabay