PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / 94 mln euro na promocje unijnych produktów rolnych

94 mln euro na promocje unijnych produktów rolnych

Autor: Świat Rolnika 2016-11-29 08:47:21
94 mln euro na promocje unijnych produktów rolnych

Komisja Europejska zatwierdziła 60 (ze 199 oferowanych) nowych programów promocji produktów rolnych z UE na rynkach UE i spoza UE o wartości 94 mln euro z unijnego budżetu.

– Cieszę się z tych nowych programów, zwłaszcza w kontekście ostatnich trudności rynkowych. Takie programy są ważne dla ustalenia nowych możliwości rynkowych, w szczególności na rynkach spoza UE oraz zwiększenia konsumpcji – stwierdził Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Wybrane programy promocyjne obejmują szeroki zakres kategorii produktów, zwłaszcza tych z rynków dotkniętych w ostatnich latach kryzysem jak mleko, mięso czy owoce i warzywa.

 

Spośród 60 wybranych programów 24 skierowane  na rynek wewnętrzny UE, a 36 na promowanie produktów UE miedzy innymi na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowo-Wschodniej czy Ameryce Północnej. Dobra promocja europejskich produktów rolnych w Chinach, Korei Południowej, Japonii i Australii jest ważna.

 

W ramach nowej polityki promocyjnej został zatwierdzony przez Komisję Europejską też jeden polski program, złożony przez Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, dotyczący promocji polskich jabłek objętych Chronionym Oznaczeniem Geograficznym "Jabłka grójeckie" i europejskich jabłek pt. "Czas na jabłka z Europy". Dwuletni program o łącznym budżecie 2,5 mln EUR skierowany jest na rynek Algierii i Egiptu.

 

Maks Weber

Fot. FB Phil Hogan