PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Zbigniew Nahajowski: Zielony Ład obniży poziom życia Polaków

Zbigniew Nahajowski: Zielony Ład obniży poziom życia Polaków

Autor: Świat Rolnika 2022-07-09 15:00:00
Nahajowski

Zbigniew Nahajowski, nadleśniczy nadleśnictwa Żmigród, na antenie Radia Maryja opowiedział o negatywnych skutkach Europejskiego Zielonego Ładu. 

Przypomnijmy, że projekty Komisji Europejskiej, forsowane w Europejskim Zielonym Ładzie oraz w planie „Fit for 55”, obejmują również nową strategię zarządzania i ochrony lasów. Najpoważniejszym przepisem w tym zakresie ma być obowiązkowa i ścisła ochrona lasów. Polscy leśnicy przekonują, że pomysł ten będzie miał bardzo poważne negatywne konsekwencje.

Nahajowski o Europejskim Zielonym Ładzie

Zbigniew Nahajowski, nadleśniczy nadleśnictwa Żmigród wskazuje, że pomysł ścisłej ochrony lasów będzie miał bardzo poważne konsekwencje.

,,Zagrożenia mogą być na obszarze całej Polski, ponieważ mogą być związane z obniżeniem poziomu życia społeczności. Bezrefleksyjna realizacja celów określanych w koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu mogłaby mieć negatywne skutki w postaci obniżenia poziomu życia mieszkańców” – zaznaczył nadleśniczy.

,,Polska jest poważnym partnerem biznesowym i producentem mebli. Jesteśmy liderami w transporcie drewna, produkcji mebli. (…) Co roku pozyskuje się w Polsce 40 mln metrów sześciennych drewna. Ograniczenie tej części gospodarki wpłynęłoby na poziom życia osób zatrudnionych w tej dziedzinie” – wskazuje.

nahajowski

Ochrona ścisła lasów

Plan KE zakłada, że ochroną ścisłą trzeba objąć 10 procent powierzchni lądowej państw członkowskich Unii Europejskiej. W praktyce w przypadku Polski byłoby to 30 procent powierzchni lasów. Zbigniew Nahajowski zauważa, że polski model zrównoważonej gospodarki leśnej to najlepszy model w skali Europy i zmiany nie są potrzebne.

,,Koncepcyjne 10 procent powierzchni naszego kraju, które miałoby zostać objęte ochroną, to w rzeczywistości 30 procent lasów. Zatem 30 procent powierzchni leśnej zostałoby poddane ścisłej ochronie, co z kolei skutkowałoby poważnymi ograniczeniami i niemożliwością wykonywania tam jakichkolwiek działań w zakresie użytkowania i pielęgnowania lasów” – wyjaśnił nadleśniczy.

,,Polski model zrównoważonej gospodarki leśnej to najlepszy model w skali Europy. Możemy szczycić się naszymi osiągnięciami w zakresie między innymi zachowania gatunków na obszarach leśnych. W to wchodzi także ochrona tych gatunków, a także poszerzanie zasobów leśnych oraz zwiększanie lesistości kraju. Jest to wynikiem rozsądnego użytkowania zasobów przyrodniczych, o czym mówił śp. prof. Jan Szyszko. Śp. prof. Jan Szyszko (w czasie pełnienia obowiązków ministra środowiska) diagnozował, że bezrefleksyjne wdrażanie różnego rodzaju koncepcji, które mają hasła ochrony przyrody, mogą mieć poważne konsekwencje gospodarcze i społeczne” – dodał gość Radia Maryja.

Czytaj też: Polscy leśnicy nie zgadzają się na obowiązkową ścisłą ochronę lasów

radiomaryja.pl/fot.RDLP Wrocław/fot.pixabay