PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Wawrzyk (MSZ): Potrzebne są unijne cła na rosyjskie surowce

Wawrzyk (MSZ): Potrzebne są unijne cła na rosyjskie surowce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-28 10:30:00
cła

Wiceszef MSZ ocenił, że unijne cła na rosyjski gaz, ropę i węgiel są potrzebne, bo dzięki temu solidarność europejska będzie miała także wymiar finansowy.

,,Polska złoży wniosek do Komisji Europejskiej o nałożenie unijnych ceł w wysokości ok. 35 proc. na rosyjską ropę, gaz i węgiel. Każdy, kto stosuje embargo, musi ponosić wyższe koszty gazu LPG albo ropy z innych źródeł. Będzie to sprawiedliwe wtedy, gdy koszt importu rosyjskiej energii znacząco wzrośnie" – mówił ostatnio Morawiecki niemieckiemu "Bildowi".

Cła na rosyjskie surowce

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk był pytany w czwartek w "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu o propozycję przedstawioną przez premiera Mateusza Morawieckiego w niemieckiej prasie, by wprowadzić ok. 35-procentowe cła unijne na rosyjski gaz, ropę i węgiel.

,,Na razie to jest tylko postulat, ale postulat, który jest omawiany z naszymi sojusznikami" – powiedział Wawrzyk.

,,Jest grupa krajów żywotnie zainteresowanych tym rozwiązaniem, ale także grupa krajów, które mówią, że bezpośrednio tym nie są zainteresowane, ale sam pomysł jest dobry" – dodał wiceszef MSZ.

Główny argument na rzecz tego pomysłu, dodał, polega na tym, że chodzi o uniknięcie sytuacji, w której będziemy od krajów europejskich odkupywać rosyjski gaz i płacić za niego tym krajom dodatkowo.

,,Chodzi o to, by solidarność europejska miała też wymiar finansowy i by nie było tak, że jedni mają lepiej i zarabiają na tych, którzy są pozbawieni możliwości zakupu rosyjskiego gazu" – przekonywał Wawrzyk.

cła

Polska dostanie odszkodowanie?

W opinii wiceszefa MSZ są też duże szanse na to, że Polsce przyznane zostanie odszkodowanie na wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu. Gazprom nie miał bowiem prawa domagać się zapłaty za gaz w rublach.

,,Zgodnie z kontraktem mieliśmy płacić za dostawy gazu w tzw. walutach wymienialnych, natomiast Rosja domagała się, by był to rubel, ani dolar, ani euro, w efekcie to my jesteśmy ”na prawie”, bo działanie Rosji było bezprawne" - podkreślił Wawrzyk.

,,W związku z tym mamy prawo do kar umownych przed sądem arbitrażowym" – dodał.

Przyznał, że wadą dochodzenia swoich racji przed sądem arbitrażowym jest aspekt czasowy, bo na rozstrzygnięcie zapewne trzeba będzie czekać "bardziej w latach niż w miesiącach".

We wtorek wieczorem PGNiG przekazał do wiadomości publicznej decyzję Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski od środy rano.

 Czytaj także: Kowalczyk zapewnia: Zapasy gazu są wystarczające na okres zimowy

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Wzywam do izolacji rosyjskiego prezydenta 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Chcemy odnowić połączenie energetyczne Polski i Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Von der Leyen: Zielony wodór pomoże Europie w uniezależnieniu się od Rosji


BULT SMOGOWICZE