PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Sachajko: Już kilka lat temu prosiłem ABW o prześwietlenie finansów organizacji ekologicznych

Sachajko: Już kilka lat temu prosiłem ABW o prześwietlenie finansów organizacji ekologicznych

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-30 13:30:00
Jarosław Sachajko

Czy finanse organizacji pozarządowych powinny być bardziej przejrzyste? Na ten temat dla SwiatRolnika.Info wypowiedział się v-ce przewodniczący KRiRW Jarosław Sachajko. 

Solidarna Polska pod koniec marca złożyła w Sejmie projekt ustawy o transparentności finasowania organizacji pozarządowych. Z ich wyjaśnień wynika, że taka transparentność jest konieczna, by organizacje pozarządowe w Polsce nie były narzędziem polityki klimatycznej Rosji. Michał Woś podkreślił, powołując się na publikacje niemieckich mediów, że niektóre NGO-sy są "elementem polityki rosyjskiej i nacisków na opinię publiczna państw zachodu", a także są "narzędziem polityki klimatycznej państwa rosyjskiego".

ŚwiatRolnika.info: Czy istnieje potrzeba zwiększenia transparentności finansów organizacji ekologicznych?

Jarosław Sachajko: Jestem przekonany, że finanse organizacji proekologicznych powinny być jawne. Już wiele lat temu prosiłem ABW o sprawdzenie finansowania organizacji pseudoekologicznych. ABW nie widziało wówczas potrzeby. Obecnie, po ujawnieniu tych gigantycznych pieniędzy, jakie Putin włożył w organizacje ekologiczne, które przekonywały, że należy ogrzewać i używać do produkcji energii gazu i uzależniły Europę od rosyjskiego gazu, jestem przekonany, że podobne działania miały miejsce w przypadku organizacji ekologicznych zajmujących się hodowlą zwierząt czy produkcją roślinną. Wszystko po to, aby zminimalizować możliwości produkcyjne Europy i uzależnić ją od importu żywności z Rosji.

To powinno być zrobione tak jak przy ustawie antykorupcyjnej dotyczącej samorządu. Powinien tu powstać jeden rejestr, w którym wszystkie te organizacje powinny ujawniać  swoje przychody i wydatki. To są organizacje, którym powinniśmy ufać, a okazuje się, że ich finansowanie jest bardzo nietransparentne. Miejmy nadzieję, że to się zmieni.

ŚwiatRolnika.info: Skoro mowa o prawie. Solidarna Polska przygotowała projekt stosownej ustawy o transparentności NGO. Jak go Pan ocenia?

Jarosław Sachajko: Widziałem ten projekt. Sam kierunek jest jak najbardziej prawidłowy, jeżeli chodzi o transparentność. Będę chciał przekonać posłów Solidarnej Polski do rozwiązania, które zastosowaliśmy przy ustawie antykorupcyjnej - jednej dużej publicznej bazy, w której jest wszystko. Nie trzeba będzie trzeba wymagać od organizacji pozarządowych publikowania na swoich stronach internetowych źródeł finansowania. Niech to będzie w jednej bazie. Każdy będzie wiedział, gdzie szukać.

ŚwiatRolnika.info: "Die Welt" pisał o finansowaniu przez Putina i tylko na tym ostatnio się skupiliśmy. Być może mamy jednak w Polsce organizacje, które mogą być finansowane z Niemiec? Może ten kierunek również warto zbadać?

Jarosław Sachajko: Dlatego właśnie niezbędna jest totalna transparentność i jedna spójna baza danych. Rozmawialiśmy o Putinie i o tym, że uzależnił Europę od swojego gazu. Mówiliśmy również o żywności. Zawiadomienie, które składałem do ABW dotyczyło tego, że niemieckie spalarnie odpadów czerpią duże zyski z tego, że odpady zwierzęce są spalane zamiast np.: utylizowane przez hodowle norek amerykańskich. Tu widziałem bezpośredni konflikt interesów. Niestety wówczas ABW nie chciało się tym zajmować. Mam nadzieję, że w tej chwili ABW i Sejm RP przyłożą rękę do zwiększenia transparentności tak, żebyśmy takich konfliktów interesów nie mieli, a jeśli one są, to niech będą transparentne. Musimy wiedzieć, komu zależy na likwidacji produkcji zwierzęcej, czy produkcji futrzarskiej w Polsce.

ŚwiatRolnika.info: Słynna sprawa ówczesnej prezes Otwartych Klatek Dobrosławy Gogłozy.

Jarosław Sachajko: Dokładnie tak. Ona na jednym z nagrań wprost chwaliła się, że są finansowani przez te spalarnie i nie widziała tu żadnego problemu. Po prostu niektórym osobom nie leży na sercu dobro środowiska, czy polskiej gospodarki, a tylko własny interes i własna kieszeń.

Czytaj także: Michał Urbaniak: Niektóre organizacje ekologiczne działają wbrew Polsce

 


Autor: Oliver Pochwat

Łukasz Warzecha: Nie obawiam się bojkotu w wykonaniu Otwartych Klatek


Autor: Polska Agencja Prasowa

Władysław Kosiniak-Kamysz: Przedsiębiorcy to sól ziemi


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Czternasta emerytura to troska o najsłabszych


BULT SMOGOWICZE