PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Prezes NBP: W tej chwili stopy nie są jakieś szczególnie wysokie

Prezes NBP: W tej chwili stopy nie są jakieś szczególnie wysokie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-09 18:30:00
Prezes NBP

Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że dąży do trwałego obniżenia inflacji i w związku z tym obniżenia stóp procentowych, kiedy przyjdzie na to czas.

Glapiński dodał, że w krajowej gospodarce mamy jednocześnie bardzo dobrą sytuację – PKB przekroczył o ponad 8 proc. poziom sprzed pandemii. Szef NBP zwrócił jednocześnie uwagę, "że w tej chwili stopy nie są jakieś szczególnie wysokie, jeśli spojrzymy na ostatnie 20 lat naszej gospodarki".

Prezes NBP chce wyjść z inflacji

Prezes NBP na konferencji prasowej przyznał, że "inflacja w Polsce oczywiście jest taka sama, jak w innych krajach, naszej strefy geograficznej, naszego obszaru gospodarczego, którego jesteśmy częścią, całego świata".

,,Dążymy do trwałego obniżenia inflacji i w związku z tym obniżenia stóp procentowych, kiedy przyjdzie na to czas" – zapowiedział.

Szef NBP zwrócił jednocześnie uwagę, "że w tej chwili stopy nie są jakieś szczególnie wysokie, jeśli spojrzymy na ostatnie 20 lat naszej gospodarki".

Przypomniał, że inflacja, według wstępnego szacunku GUS w maju wyniosła 13,9 proc.

,,To jest nie ukrywam znacząco więcej, niż chcielibyśmy widzieć. Ale cały czas trzeba pamiętać o głównych przyczynach tego stanu rzeczy. Przede wszystkim w ostatnich kwartałach mieliśmy bardzo silne wzrosty cen surowców energetycznych, a ostatnio także silne wzrosty cen surowców rolnych na rynkach światowych. Niestety wojna w Ukrainie, wcześniej polityka gazowa Rosji – jeszcze przed wojną – oraz polityka energetyczna Unii Europejskiej - przede wszystkim stały wzrost cen energii elektrycznej - podbiły ceny wielu surowców. I to jest główna przyczyna inflacji" – powiedział prezes banku centralnego.

prezes NBP

Zaburzenia na skalę globalną

Adam Glapiński przyznał, że "cały czas mamy do czynienia z zaburzeniami globalnych łańcuchów produkcji, zakłóceniami w dostawach - postpandemiczne".

,,Te zaburzenia prowadzą do problemów zaopatrzeniowych wielu polskich firm, braków komponentów, wysokich kosztów transportu międzynarodowego – wszystko to podbija cały czas ceny wielu towarów" – tłumaczył prezes NBP.

Prezes NBP przyznał, że w krajowej gospodarce mamy jednocześnie bardzo dobrą sytuację.

,,Poza inflacją ona jest bardzo dobra" – wskazał.

Przypomniał, że wzrost PKB w pierwszym kwartale wyniósł 8,5 proc. – "to jest bardzo szybki wzrost".

,,Polski PKB przekroczył już o ponad 8 procent poziom sprzed pandemii" – powiedział.

Czytaj też: Glapiński: Będziemy podnosić stopy procentowe, aż inflacja nie spadnie

PAP/fot.fb,NBP


Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 16:30:00

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 17:00:00

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 12:00:00

BULT SMOGOWICZE