PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Piotr Buja: W lipcu prawdopodobnie ostatnia podwyżka stóp procentowych

Piotr Buja: W lipcu prawdopodobnie ostatnia podwyżka stóp procentowych

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-12 09:00:00
podwyżka stóp procentowych

Ekonomistwa PKO BP Piotr Buja uważa, że w lipcu nastąpi ostatnia podwyżka stóp procentowych. Istnieje jednak ryzyko przedłużenia cyklu podwyżek.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że cykl podwyżek stóp procentowych zbliża się stopniowo do końca. Ocenił, że latem inflacja się ustabilizuje i później zacznie wolno spadać. Jednocześnie wskazał, że widać osłabienie aktywności gospodarczej. Jego zdaniem pod koniec tego roku wzrost PKB może spaść do 4-4,5 proc., a w przyszłym roku, nie zdziwiłby się, gdyby spadł poniżej 3 proc.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych?

,,Spodziewaliśmy się, że podwyżki stóp zbliżają się do końca, wypowiedzi prezesa NBP to potwierdzają, że przed nami być może tylko jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych w lipcu, naszym zdaniem najprawdopodobniej o 50 pb" – skomentował Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Zaznaczył jednak, że istnieje ryzyko przedłużenia się cyklu podwyżek, jeśli inflacja będzie zaskakiwać w górę, jej szczyt będzie się oddalał w czasie, a jednocześnie gospodarka nadal będzie się wykazywać odpornością na różne negatywne czynniki.

,,Cały czas jest ryzyko w stronę wyższego docelowego poziomu stóp procentowych i późniejszego momentu zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych" – dodał ekonomista PKO BP.

Jak podkreślił, RPP jest zdeterminowana, by walczyć z inflacją, stąd kolejne podwyżki stóp procentowych; z drugiej strony rośnie świadomość Rady, że przed nami wyraźne hamowanie gospodarki, które będzie tłumić presję inflacyjną. Dlatego – wskazał analityk – trzeba być ostrożnym z podwyżką stóp i je zakończyć albo przynajmniej na kilka miesięcy zatrzymać, by ocenić, w jakim kierunku sytuacja się rozwija.

Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe o 75 pb. Stopa referencyjna, główna stopa procentowa NBP, wzrosła do 6 proc.

podwyżka stóp procentowych

Czytaj też: Prezes NBP: W tej chwili stopy nie są jakieś szczególnie wysokie

PAP/fot.pixabay


Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 16:30:00

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 17:00:00

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 12:00:00

BULT SMOGOWICZE