PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Patkowski: Wkrótce przedstawimy szczegóły programu dopłaty do węgla

Patkowski: Wkrótce przedstawimy szczegóły programu dopłaty do węgla

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-06 13:30:00
dopłaty do węgla

Wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział, że wkrótce mają zostać przedstawione szczegóły programu wsparcia w postaci dopłaty do węgla.

Wiceminister dodał, że program ma ruszyć przed najbliższym sezonem grzewczym. Pytany o ewentualne zwiększenie wartości programu 500 plus przekazał, że będzie to analizowane na szczeblach politycznym i rządowym.

Dopłaty do węgla już wkrótce

Wiceszef resortu finansów na antenie TVP 1 podkreślił, że obecnie priorytetem rządu jest stworzenie programów osłonowych dla osób, które najbardziej odczuwają skutki wysokiej inflacji. Dlatego – jak mówił – resort finansów będzie pracował nad przedłużeniem tzw. tarcz antyinflacyjnych, m.in. niższego VAT-u i akcyzy na paliwo, a także dla innych nośników energii, oraz nad stworzeniem programu dopłaty do węgla dla właścicieli domów, które ogrzewane są węglem.

Wyjaśnił, że w przypadku programu dotyczącego ogrzewania węglem, wiodącym ministerstwem będzie resort aktywów państwowych, który będzie współpracować z resortem klimatu i środowiska. Zadaniem MF – wskazał Patkowski – jest zapewnienie "finansowania tego programu i wsparcia finansowego gospodarstw domowych".

Wiceminister dodał, że jest przekonany, iż szczegóły programu zostaną wkrótce zaprezentowane, ponieważ celem rządu jest to, by zaczął działać przed sezonem jesienno-zimowym.

Pytany o ewentualne zwiększenie wartości programu 500 plus przekazał, że będzie to analizowane na szczeblach politycznym i rządowym.

dopłaty do węgla

Próba obniżenia cen węgla

Rzecznik rządu Piotr Müller także w poniedziałek przekazał, że węglowe spółki skarbu państwa mają pracować nad skróceniem łańcuchów dostaw do klientów, co pozwoli utrzymać ceny węgla w ryzach.

,,Spółki skarbu państwa mają pracować nad skróceniem łańcuchów dostaw i likwidację marż pośredników" – powiedział w Polsat News rzecznik.

Podczas sobotniej konwencji PiS zapowiedziano pewną formę pomocy osobom, które najbardziej potrzebują wsparcia, przy zakupie węgla.

Czytaj też: ARP: W kwietniu węgiel o ponad 26 proc. droższy niż w marcu

PAP/fot.pixabay

 


Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 16:30:00

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 17:00:00

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 12:00:00

BULT SMOGOWICZE