PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Müller: Jesteśmy gotowi na zaostrzenie konfliktu na Ukrainie po 9 maja

Müller: Jesteśmy gotowi na zaostrzenie konfliktu na Ukrainie po 9 maja

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-07 17:00:00
zaostrzenie konfliktu

Jesteśmy gotowi na ewentualne zaostrzenie konfliktu na Ukrainie po 9 maja – zadeklarował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Podobnie jak byliśmy ostrzegani przez służby o możliwości wybuchu tego konfliktu, tak samo teraz istnieje ryzyko jego zaostrzenia – przyznał. Dodał, że pojawiających się sygnałów nie można bagatelizować.

Polska gotowa na zaostrzenie konfliktu

Rzecznik rządu w rozmowie z RMF FM był pytany o to, czego można się spodziewać po wystąpieniu Władimira Putina, które planowane jest podczas parady wojskowej w Moskwie 9 maja. Müller przyznał, że istnieje ryzyko eskalacji wojny, ale Polska jest przygotowana na ewentualne zaostrzenie konfliktu.

,,Dochodzą różne informacje, też nie o wszystkich mogę mówić. Natomiast te, które są publicznie pokazywane, pokazują różne wariantu. Zarówno taki, że Władimir Putin będzie chciał zaostrzyć swoją politykę, jak i być może ogłosić rzekomy sukces" – stwierdził Müller.

,,Podobnie jak byliśmy ostrzegani przez nasze służby i służby zaprzyjaźnionych państw o możliwości wybuchu tego konfliktu, tak samo teraz istnieje ryzyko jego zaostrzenia" – dodał.

,,Nie bez powodu Polska kieruje dodatkowe środki militarne na teren Ukrainy, aby Ukraina mogła wzmacniać swoją obronę, w szczególności obronę pancerną, bo obawiamy się tego ataku pancernego. Największej po II wojnie światowej bitwy pancernej, która jest w każdej chwili możliwa. Niestety, jeśli taka decyzja na Kremlu zapadnie będzie się to wiązało z poważnymi stratami po obu stronach" – zaznaczył.

Pytany, czy to zaostrzenie konfliktu dotyczy wyłącznie Ukrainy, czy też Mołdawii i Naddniestrza, odparł, że pojawiających się sygnałów nie można bagatelizować. Jak dodał Mołdawia jest małym krajem, który jest gorzej przygotowany do potencjalnego starcia zbrojnego z Rosją. Ponadto – jak wskazał – kraj ten jest w całości zależny gazowo od Rosji.

,,W związku z tym to kolejny element szantażu, który Władimir Putin może wykorzystać, i to jest wariant, który poważnie bierzemy pod uwagę" – przyznał Müller.

 zaostrzenie konfliktu

Czytaj też: CNN: Putin w Dzień Zwycięstwa może wypowiedzieć Ukrainie wojnę

PAP/fot.KPRM,Krystian Maj/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Wzywam do izolacji rosyjskiego prezydenta 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Chcemy odnowić połączenie energetyczne Polski i Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Von der Leyen: Zielony wodór pomoże Europie w uniezależnieniu się od Rosji


BULT SMOGOWICZE