PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 12:00:00
Moskwa

Kary ws. kopalni Turów zostały nałożone przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sposób bezprawny – oceniła w Jeleniej Górze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W momencie podpisania umowy ze stroną czeską, nie ma przedmiotu sporu, a tym samym nałożenie kary jest niezasadne – dodała minister klimatu i środowiska. Moskwa dodała, że z polskiej strony wszystkie narzędzia zostały wykorzystane. „Czekamy teraz na krok ze strony Komisji Europejskiej” – mówiła minister.

Anna Moskwa nie zgadza się z wyrokiem TSUE 

Szefowa resortu klimatu i środowiska wraz z czeską minister środowiska Anną Hubaczkovą uczestniczyła w poniedziałek w Jeleniej Górze (Dolnośląskie) w pierwszym posiedzeniu polsko-czeskiej wspólnej komisji powołanej na mocy polsko-czeskiej umowy ws. Turowa.

Moskwa podczas konferencji prasowej była pytana m.in. o kary, jakie ws. Turowa nałożył na Polskę Trybunał Sprawiedliwości UE.

Według minister kary finansowe nie są możliwym instrumentem, jako środek zapobiegawczy w procedurze, która wszczął TSUE ws. Turowa. „Drugi argument, bardzo istotny, jest taki, że Polska przedstawiła stuprocentową argumentację, która dawała TSUE możliwość zwolnienia nas z tej kary. Przypomnę, że w momencie podpisania umowy ze stroną czeską, nie ma przedmiotu sporu, a tym samy nałożenia kary jest niezasadne” – mówiła Mioskwa.

Dodała, że jeśli TSUE mógł „nałożyć kary poza procedurami, to tym bardziej mógł te kary zdjąć, będąc w procedurach, które obowiązują w prawie europejskim”. „Tak się nie stało, te kary są niestety na bieżąco potrącane; regularnie przedstawiamy dodatkową argumentację prawną i liczymy też na wsparcie strony czeskiej. Strona czeska w momencie podpisania umowy ws. Turowa natychmiast przekazał do TSUE informację o tym, że spór został zakończony. To nie spowodowało jednak reakcji ani TSUE, ani Komisji Europejskiej” – mówiła minister.

Moskwa

Wszystkie narzędzia zostały wykorzystane

Moskwa dodała, że z polskiej strony wszystkie narzędzia zostały wykorzystane. „Czekamy teraz na krok ze strony Komisji Europejskiej” – mówiła minister.

We wrześniu 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Decyzja unijnego trybunału była efektem pozwu, jaki złożyły przeciwko Polsce Czechy. Strona czeska uważała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżyli się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

W lutym br. Polska porozumiała się z Czechami, wypłacając im odszkodowanie w wysokości 35 mln euro oraz przekazując 10 mln euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych. W tym samym miesiącu Komisja Europejska poinformowała Polskę, że przystąpi do potrącenia płatności należnych Polsce z budżetu UE z tytułu kar za Turów.

Czytaj też: Spór o Turów to eksperyment TSUE? Tak sugeruje Artur Soboń

PAP/fot. tt Anna Moskwa/fot. wikimedia Anna Uciechowska