PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Morawiecki dla "SE": Pieniądze z KPO po prostu się Polsce należą

Morawiecki dla "SE": Pieniądze z KPO po prostu się Polsce należą

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-25 18:15:00
KPO

Te pieniądze Polsce się należą, a teraz, w związku z wojną, są jeszcze bardziej potrzebne – powiedział premier Mateusz Morawieckim, pytany o pieniądze z KPO.

Premier w specjalnym wywiadzie udzielonym redaktorowi naczelnemu "SE" Grzegorzowi Zasępie był m.in pytany, czy "może pan powiedzieć dzisiaj z czystym sumieniem, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy otrzymamy i że Komisja Europejska nam te pieniądze przyzna". Zapytany również o to, czy "my sobie poradzimy bez Krajowego Planu Odbudowy", premier wyjaśnił, że w ogóle się na tym nie zastanawia.

Pieniądze z KPO są Polsce potrzebne

Morawiecki powiedział, że "nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek, jakiekolwiek siły chciały dłużej blokować środki z KPO, które będą służyć naszemu państwu". Zaznaczył, że "ustawa zaproponowana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę to rozwiązanie, które godzi oczekiwania Komisji i nasze dążenia do polepszenia funkcjonowania systemu sądownictwa". Wyraził także nadzieję, "nikt nie będzie próbował jej sabotować".

Dopytywany, czy te różne siły to Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska, premier wyjaśnił, że "przeróżne siły działają wokół tej ustawy". Jak zaznaczył, "poprawki zaproponowało bardzo wiele ugrupowań". Pytany wobec tego o poprawki Solidarnej Polski, które są kluczowe i "chyba są najgroźniejsze, bo mogą przejść przez Sejm", Morawiecki zauważył, że "może się okazać, że niektóre poprawki bardzo utrudnią ten proces".

KPO

Komisja Europejska blokuje fundusze

Zapytany również o to, czy "my sobie poradzimy bez pieniędzy z KPO", premier wyjaśnił, że w ogóle się na tym nie zastanawia. "Te pieniądze Polsce się należą, a teraz, w związku z wojną, są jeszcze bardziej potrzebne. KE nie może ich blokować w nieskończoność" – wyjaśnił.

"Zrobię wszystko, aby te pieniądze popłynęły jak najszybciej do Polaków. I wierzę, że w tych staraniach mam za sobą wszystkie siły polityczne" – dodał Mateusz Morawiecki.

Czytaj też: Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września

PAP/fot. tt Kancelaria Premiera 


Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 16:30:00

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 17:00:00

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 12:00:00

BULT SMOGOWICZE